«بفتا» با حاشیه‌های سیاسی/ کن لوچ دولت را سرزنش کرد

هنردستان: سازنده فیلم تحسین شده «من، دانیل بلیک» در حالی دیشب روی صحنه جایزه بفتا رفت که از فرصت خود استفاده کرد تا دولت را به باد نقد بگیرد.

به گزارش هنردستان، به نقل از گاردین، کن لوچ کارگردان نامدار بریتانیایی که سازنده فیلم‌هایی اجتماعی و انتقادی است، پس از بردن جایزه بهترین فیلم بریتانیایی، در حالی جایزه‌اش را دریافت کرد که در سخنانی کوتاه دولت بریتانیا را هدف گرفت.

 

وی گفت: از آکادمی تشکر می‌کنم که حقیقتی را که این فیلم بیان می‌کند تاب آورد، حقیقتی را که صدها و هزاران تن از مردم این کشور نیز می‌دانند و آن این است که فقیرترین و آسیب‌پذیرترین مردم توسط این دولت با خشونتی بی‌عاطفه در بخش درمان مواجه هستند و این شرم‌آور است.

این کارگردان بریتانیایی در این بخش اشاره‌ای به دولت «توری» و سربرگرداندن آن از قول‌هایی کرد که قرار بود صرف حمایت از هزاران کودک در خطر در سوریه و هر جای دیگر شود.  

وی افزود: این خشونت است که کودکان پناهنده را از این امکانات دور نگه ‌داریم در حالی که ما قول کمک به آنها داده‌ایم و این نیز ننگین است.

لوچ با این حرف به تعطیل شدن طرح «دابز» برای کودکان پناهنده که خبر آن هفته پیش منتشر و مناقشه برانگیز شد، اشاره کرد.

وی گفت: اما در جهان واقعی تلاش برای پیوند بین غنی و قدرتمند، کارتل‌های بزرگ و سیاستمداران دارد قوی‌تر می‌شود و بقیه ما در بخش دیگر هستیم. فیلمسازان می‌دانند جایشان در کدام طرف است. متاسفم که همه چیز دارد تیره‌تر می‌شود.  

کن لوچ که در فیلم «من، دانیل بلیک» سیستم تامین سلامت بریتانیا را به نقد گرفته است، پس از آن در کنفرانس مطبوعاتی پس از مراسم نیز از این فراتر رفت و خواستار برکنار شدن دولت شد. او گفت امیدوار است رای دهندگان فیلم او را ببینند و به این نتیجه برسند که چه تصمیمی باید بگیرند.

پل لاورتی فیلمنامه‌نویس نیز در سخنانش به قوانین اتحادیه اروپا درباره درمان بریتانیا درباره معلولان اشاره کرد و گفت تصمیم دولت «توری» و محافظه‌کاران نقض سیستماتیک و گسترش خشونت است. وی افزود: اسکوربوت و نرمی‌استخوان دارد به کشور باز می‌گردد و سال پیش ۱۶ هزار بیمار با این بیماری‌ها به بیمارستان‌ها مراجعه کردند و ما تعهد اخلاقی داریم که به آنها کمک کنیم نه این که اعتبار حمایت از آنها قطع شود.

ربکا اوبراین تهیه کننده نیز به مستخدمان سینمای مجلل «ریتسی» در لندن اشاره کرد که حقوق کافی برای گذران زندگی دریافت نمی‌کنند. وی گفت: ما فکر می‌کنیم چنین رفتاری در این روزگار و دوره کاملا نادرست است.

دیو جانز بازیگر فیلم «من، دانیل بلیک» نیز افزود: این فیلم صدای طبقه کارگر را به گوش مردم رساند. صدایی که مردم ۴۰ سال است نشنیده‌اند.  

در هفتادمین دوره مراسم بفتا که دیشب در لندن برگزار شد، «لالالند» موفق به کسب ۵ جایزه شد.  

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید