جشنواره هنرهای تجسمی فجر باید با مفاهیم انقلاب پیوند داشته باشد

هنردستان: مدیر عامل انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس معتقد است جشنواره هنرهای تجسمی فجر حتما باید پیوندی با موضوعات انقلاب و دفاع مقدس داشته باشد.

به گزارش هنردستان، محمد حبیبی مدیرعامل انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس از آثار نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بازدید کرد و پس از این بازدید درباره اینکه آثار این دوره از جشنواره را از دو بعد رویکرد جشنواره امسال به سمت بین رشته ای بودن و از نظر کیفیت مفهومی چگونه می‌بیند، گفت: آثاری که در نهمین دوره از جشنواره تجسمی فجر به نمایش گذاشته شده بود نسبت به دوره های گذشته تغییرات مطلوبی داشت که این تغییرات کیفیت این دوره را نسبت به دوره های گذشته متمایز می کرد که یکی از آنها توجه به هنر میان رشته ای و چیدمان بود.

 

وی اضافه کرد: پرداختن به موضوعاتی این چنینی بسیار خوب است اما از نظر مفهوم و ایده قابل تامل است چراکه ما وقتی در عنوان جشنواره کلمه «فجر» را داریم پس باید در عمل و موضوعات جشنواره هم این معانی و مفهوم دنبال شود.

مدیرعامل انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس در پاسخ به اینکه آیا جشنواره هنرهای تجسمی فجر باید پیوندی با جشن انقلاب داشته باشد و سوژه هایی با موضوع انقلاب را به صورت فراخوان جداگانه مطرح کند نیز بیان کرد: به نظر من این جشنواره حتما باید پیوندی با انقلاب اسلامی داشته باشد و هنرمندان با حرکت هنرمندانه به این سمت حق مطلب را ادا کنند موضوعاتی مانند انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی، شهدای مبارز با پهلوی و… حتما باید در دستور کار قرار گیرد در غیر اینصورت هیچ سنخیتی با جشنواره نخواهد داشت.

حبیبی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا آثاری با موضوع انقلاب و دفاع مقدس در جشنواره بود که شما را به خود جلب کند و کیفیت آنها چگونه بود نیز اظهار کرد: تعدادی از آثار به صورت مستقیم به این حوزه پرداخته بودند مانند کاری که در گالری آخر و حرکت قایق در نی زار  بود و خاصه عکس های آقای سعید صادقی که بسیار پرمعنی و زیبا کار شده بود و آثار دیگری هم به صورت غیر مستقیم به این مفاهیم پرداخته بودند اما تعداد آنها بسیار کم بود.

مدیرعامل انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس با اشاره به اینکه انجمن آمادگی همکاری با این جشنواره را دارد، گفت: ما برای همکاری در جشنواره هنرهای تجسمی فجر اعلام آمادگی می کنیم اما می بایست در جلسات شورای سیاست‌گذاری دهمین جشنواره تجسمی فجر برای سال آینده از انجمن دعوت شویم.

حبیبی در پایان خبر داد که نمایشگاهی با ۲۰۰ اثر کاریکاتور و پوستر در کشور لبنان از آثار چهارمین جشنواره جهانی هنر مقاومت به نمایش گذاشته خواهد شد و در کنار این برنامه هم دو کارگاه هنری ( ورک شاپ) برگزار می شود که انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس در حال بررسی مقدمات کار است. 

 

منبع: خبرکزاری مهر

امتیاز دهید