قدردانی مهیار طریحی از پدر معنوی‌اش؛ اردوان کامکار

هنردستان: مراسم رونمایی آلبوم «کلاژ» اثر مهیار طریحی به تهیه‌کنندگی صدرالدین حسین‌خانی با حضور اردوان کامکار، طهمورث پورناظری و سهراب پورناظری در فروشگاه همیشه برگزار شد.

به گزارش هنردستان، در ابتدای این مراسم «مهیار طریحی» گفت: آقای «اردوان کامکار» استاد و پدر من در موسیقی هستند؛ اگر راهنمایی‌ها و رهنمودهای ایشان نبود واقعاً این آلبوم نمی‌توانست تهیه بشود، چون میزی را که روی آن سنتور گذاشته‌ام و آن را زده‌ام طراحی‌ها و زحمت آقای کامکار بوده است. مضرابی که دستم گرفتم و ساز زدم الگو و طراحی زحمت او بوده است؛ سازی که با آن قطعات آلبوم را ضبط کرده‌ام سازی بوده که آقای کامکار برای من تهیه کرده و زحمت آن را کشیده و سلیقه صوتی او بوده است.

 

در ادامه اردوان کامکار گفت: در آلبوم «کلاژ» چیزی که خیلی از آن خوشم آمد چون «مهیار طریحی» کارش را به نحو احس انجام داده است و خیلی درست و منطقی است و آن کاری است که بایستی باشد. از مشخصه‌های این کار این است که اولاً از یک گامی استفاده کرده است که این گام یکی از گام‌های بسیار اصیل موسیقی سنتی ماست یعنی به هیچ‌وجه گامی نیست که بتوان آن را با یک کشور دیگری مقایسه کرد.

او ادامه داد: بعضی از گامها به هر حال به گام‌های غربی و یا حتی شرق میانه و شرق دور شباهت دارد ولی از لحاظ موسیقی سنتی «نوا» یک مقدار کارکردن در آن مشکل است چه برسد به اینکه آدم بخواهد این کارها را روی آن انجام بدهد. مهیار با کاری که انجام داد تعهد خودش را به سرزمینش نشان داد که این ملودی‌‌ها باید از اینجا استخراج بشود و اینها را پرورش بدهیم و این کار را به صورت خیلی خوبی انجام داده است و تا حالا هم خودشان از زبان من نشنیده‌اند که از وی تعریف بکنم و سنتوری که در آلبوم «کلاژ» شنیدم از صدای آن لذت بردم؛ طرز چیدمان این قطعات برای من خیلی لذت بخش بود که به هر حال، ساز سنتور می‌زنم.

در بخش پایانی نشست، «مهیار طریحی» با ساز سنتور خود دو قطعه اجرا کرد و در ادامه نیز مراسم رونمایی و جشن امضای آلبوم سنتورنوازی معاصر «کلاژ» به آهنگسازی و تکنوازی وی برگزار شد.

 

منبع: خبرگزاری ایلنا

امتیاز دهید
فیلم کوتاه

«تونل» در ایتالیا

فیلم کوتاه «تونل» به نویسندگی و کارگردانی کیارش حقگو در اولین حضور جهانی خود به جشنواره بین المللی تور ایتالیا راه پیدا کرد. به گزارش

ادامه مطلب »