سوءاستفاده از نام سینماگر مطرح در جشنواره فیلم کانادا

هنردسان: یک خبرنگار ایرانی فعال در کانادا از سوءاستفاده از نام یک سینماگر مطرح خارجی در جشنواره‌ای که فیلم‌های ایرانی هم در آن شرکت داشته‌اند، خبر داد.

به گزارش هنردستان، امیر گنجوی با طرح این ادعا که در تبلیغ جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کانادا، اروپا و آسیا در ونکوور از نام “لوک بسون” سوءاستفاده شده است، در مطلبی، در این‌باره توضیح داد: «مدتی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه اولین دوره‌ی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کانادا، اروپا و آسیا در شهر ونکوور برگزار شده است. طبق این خبر، سه فیلم «بادیگارد» (ابراهیم حاتمی‌کیا) ‌،‌ بارکد (مطصفی کیایی) و تراژدی (آزیتا موگویی) در این جشنواره از طرف ایران شرکت کرده و در نهایت جایزه ویژه استعداد نو در بازیگری به پژمان هادوی برای فیلم «تراژدی» به کارگردانی آزیتا موگویی تعلق گرفت.»

 

وی ادامه داد: «طبق این گزارش، لوک بسون رییس اصلی جشنواره بوده است، ولی آن طور که از شواهد بر می‌آید چنین چیزی صحت ندارد، چون پس از جستجو در اینترنت  به جز منابع فارسی در هیچ جا اشاره‌ای به حضور لوک بسون به عنوان داور در جشنواره نشده است. به دنبال تماسی که با «پیتر نیکولز»، نماینده‌ی حقوقی لوک بسون در لس‌آنجلس گرفته شد، دفتر نیکولز این خبر را کاملا تکذیب و اعلام کرد که در جریان چنین اتفاقی نیست و بسون در هیچ جشنواره چینی در ونکوور شرکت نکرده و به کسی از ایران جایزه نداده است.»

این روزنامه‌نگار اضافه کرد: «به نقل قول از این دفتر اگر چنین خبری صحت داشت، حتما خبر انگلیسی آن در اینترنت و گوگل موجود بود چون لوک بسون آنقدر نام بزرگی در سینما است که اگر واقعا به ونکوور آمده بود، همه‌جا خبررسانی می‌شد. جشنواره‌های بزرگ دنیا مثل کن و ونیز می‌توانند او را به عنوان داور دعوت کنند و نام او چنان بزرگ است که حتی برای جشنواره‌ی بین‌المللی ونکوور هم ممکن نیست که فردی مثل او را در بین داوران یا مهمانان خود داشته باشد، حالا چه برسد به یک جشنواره‌ی محلی بی اعتبار و بی نام و نشان که متشکل از تعدادی چینی ناشناس و یک ایرانی است که سابقه‌ی چندان خاصی در سینما ندارد.»

گنجوی ادامه داد: «به نظر گروه چینی پای خود را از ماجرا بیرون کشیده در وب سایت چینی جشنواره خبری را پیرامون این موضوع نمی‌توان یافت! اما طبق تبلیغ پوستر ایرانی برنامه، نه تنها لوک بسون داور بوده،‌ بلکه پژمان هادوی که جایزه بازیگری را گرفته خود جزو هیات داوران بوده و در واقع خود داور به خودش جایزه داده است! در هر حال طبق گزارش دفتر حقوقی نیکولز، خبر حضور لوک بسون به عنوان داور در این جشنواره واقعی نیست و تنها برای اعتبار دهی به یک جشنواره بی نام و اعتبار در ونکوور و دو چندان کردن ارزش جایزه ایرانی آن استفاده شده است.»

این روزنامه‌نگار با اشاره به اینکه «این نمونه خبررسانی‌های دروغ نه تنها اعتباری را برای ایران به ارمغان نمی‌آورد» گفت: «باید منتظر ماند و دید که آیا این دفتر حقوقی که نماینده افراد بسیار مشهوری در سرتا سر عالم هنری است، در پی شکایت از عوامل این فستیوال خواهد افتاد یا خیر. این روزها در غیاب دستگاه نظارتی بین‌المللی به نظر می‌آید که هر کس در هر گوشه و کنار به اسم فستیوال و پخش فیلم ایرانی در خارج کشور در فکر کلاه‌برداری فرهنگی از اسم و رسم سینمای ایران است تا بودجه‌ای را از جایی بگیرد.»

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »