تئاتر مستقل از ۲۱ ماه فعالیتش گزارش داد/ حضور ۱۲۱ هزار تماشاگر

به گزارش هنردستان:  مجموعه تئاتر مستقل تهران از فعالیت های هنری خود گزارشی را منتشر کرد.

مجموعه تئاتر مستقل تهران در راستای فعالیت ۲۱ ماهه خود تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۶ گزارشی از عملکرد بخش های مختلف به شرح زیر ارایه داد:

سالن تئاتر مستقل

سالن تئاتر مستقل در ۲۱ ماه فعالیت خود میزبان نمایش های «آن هلی» اثر گروه تئاتر زار از کشور لهستان، «خدای کشتار» به کارگردانی علی سرابی، «دکلره» و «آوازه خوان» به کارگردانی مهدی کوشکی، «شلوار جین آبی من» و «اسلحه ناموس منه» به کارگردانی احسان گودرزی، «باد شیشه را می لرزاند» و «رویای یک شب نیمه تابستان» به کارگردانی مصطفی کوشکی، «دوشس ملفی» به کارگردانی محمد رضایی راد، «سوراخ» جابر رمضانی، «رومئو و ژولیت» به کارگردانی هستی حسینی، «تو با کدام باد می روی؟» به کارگردانی کمال هاشمی، «شنیدن» و «در میان ابرها» به کارگردانی امیررضا کوهستانی، «مداربسته» به کارگردانی پگاه طبسی نژاد، «نامه های عاشقانه از خاورمیانه» به کارگردانی کیومرث مرادی، «تقدیم به ایتالوکالوینو» به کارگردانی منصور صلواتی بوده است که در مجموع ۱۲۱ هزار و ۱۴۷ نفر به تماشای این آثار نشستند. متوسط تماشاگر هر اجرای عمومی در تئاتر مستقل تهران ۷ هزار و ۵۷۱ نفر است و میانگین باکس هر نمایش ۵۰ اجرا است.

تئاتر مستقل تهران به عنوان یک کمپانی کاملا مستقل در فعالیت ۲۱ ماهه تولیدات خود را نیز به صحنه برده است که در این بین، نمایش «رویای یک شب نیمه تابستان» به کارگردانی مصطفی کوشکی با ۱۶۳ اجرا توانست رکورد تازه ای را در اجرای عمومی تاریخ نمایش بعد از انقلاب به ثبت برساند که در مجموع میزبان ۳۵ هزار تماشاگر بوده است.

این کمپانی در راستای سیاست هدف دار خود، از گروه های نمایشی جهت اجرا در تئاتر مستقل دعوت به عمل می آورد و بر این رویکرد استوار است.

همچنین نمایش «رویای یک شب نیمه تابستان» توانست در سی و پنجمین جشنواره بین امللی تئاتر فجر جوایزی همچون تندیس اول طراحی گریم، تندیس طراحی لباس، تقدیر بازیگری، تقدیر طراحی صحنه و در پانزدهمین جشن کانون منتقدان بهترین چهره پردازی، بهترین طراحی صحنه، بهترین بازیگر مرد، بهترین نمایش سال را کسب کند.

نمایش «دوشس ملفی» کاری از محمد رضایی راد نیز در جشن انجمن منتقدان خانه تئاتر توانست عنوان نمایش برگزیده این جشن را از آن خود کند.

مرکز مشاوره مستقل

نخستین مرکز تخصصی مشاوره تئاتر با مدیریت علی اصغر دشتی به عنوان یکی از بخش های فعال تئاتر مستقل تهران در اول آبان ١٣٩۵ در ١٠ واحد تخصصی و با همکاری ٢٨ مشاور و با حضور ۱۸۰ دانشجو و با تشریح برنامه های این مرکز افتتاح شد.

فعالیت های این مرکز تا پایان سال ١٣٩۵ عبارت بوده اند از:

ارایه بیش از ۵۰ ساعت مشاوره خصوصی به دانشجویان و جامعه جوان تئاتر در واحدهای تخصصی مختلف.

اعلام فراخوان و برگزاری کارگاه – مشاوره های تخصصی در شاخه های کارگردانی، طراحی نور، پرفورمنس آرت و…

برگزاری کارگاه – مشاوره  بین المللی بدن، صدا، آکوستیک با حضور انریکو پیتوتزی، میرلا مسترو ناردی از ایتالیا با همکاری گروه موج با حضور ۱۵ شرکت کننده.

برگزاری جلسات مشاوره تخصصی حوزه بدن، حرکتو کوریوگرافی با حضور پروین هادی نیا کریوگرافایرانی – سوئیسی.

برگزاری سه نشست تخصصی و تشریح برنامه های مرکز مشاوره برای روسای انجمن های نمایش و هنرمندان استان های، گیلان، گرگان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، اصفهان و …

نخستین مرکز تخصصی مشاوره تئاتر در واحدهای تخصصی کارگردانی، نمایشنامه نویسی، طراحی صحنه، طراحی لباس، طراحی نور، طراحی صدا و موسیقی، تاتر عروسکی، پرفورمنس آرت و طراحی گرافیک و با حضور شورای مشاوران تخصصی و مشاوران واحد های مختلف مرکز مشاوره تئاتر از جمله فرهاد مهندس پور، حسن معجونی، حمید پورآذری، سعید بهنام خانیکی، علی اصغر دشتی، محمد چرمشیر، افروز فروزند، سیامک احصایی، منوچهر شجاع، رضا مهدی زاده، گلناز گلشن، شیما میرحمیدی، ندا نصر، زهراصبری، مریم معینی، بابک میرزا خانی ، آنکیدو دارش، فرشاد فزونی، آیدین الفت، بامداد افشار، محمد باقر ضیایی، امیر راد، رامین اعتمادی بزرگ، علی اتحاد، اشا صدر، امیر اسمی، فرهاد فزونی فعالیت می کند.

گالری مستقل

گالری مستقل تهران نیز به تازگی فعالیت هنری خود را به صورت متمرکز و مستمر آغاز کرده است که در گام نخست میزبان نمایشگاه عکس «گاه» سمیه ایمانی بوده و در ادامه نمایشگاه های مختلف و متنوعی را در حوزه هنرهای تجسمی خواهد داشت که مهمترین آنها نمایشگاه عکس های سیف الله صمدیان از عباس کیارستمی خواهد بود.

پلاتو مستقل

مجموعه مستقل تهران دارای ۲ پلاتوی ۶۵ و ۵۰ متری است که در ۱۲ ماه فعالیت جدی خود از شهریور ماه سال ۹۵ تا شهریور ماه سال جاری میزبان تمرین های ۳۱۶ گروه تئاتر بوده است.

ورک شاپ های از آموزش تا اجرای مستقل

مجموعه مستقل تهران با هدف استعدادیابی، آموزش و تولید نمایش، کارگاه هایی را طی فراخوانی راه اندازی کرد که در حال حاضر کارگاه سعید بهنام، رکسانا مهرافزون و کوروش نریمانی در حال برگزاری است که تولیدات نمایشی حاصل آن در نیمه دوم سال جاری اجرا خواهد شد.

همچنین در همین راستا حمید پورآذری و اصغر دشتی نیز کارگاه های از آموزش تا اجرا را برگزار خواهند کرد.

امتیاز دهید