“دو آدم خجالتی” در خانه استاد انتظامی

هنردستان: روخوانی نمایشی “دو آدم خجالتی” با ترجمه، تنظیم و کارگردانی داریوش مؤدبیان، توسط گروه تئاتر مردم در خانه موزه استاد انتظامی اجرا می‌شود.

 

به گزارش هنردستان، داریوش مؤدبیان که سالهاست علاوه بر کارگردانی و بازیگری به ترجمه، تحقیق و آموزش تئاتر می‌پردازد این روزها در قالب یکی از قدیمی‌ترین گروه‌های تئاتر ایران به اجرای نمایش و برگزاری پروژه‌های تحقیقی- آموزشی در خانه موزه استاد انتظامی می‌پردازد. مؤدبیان در گفت‌وگویی درباره گروه تئاتر مردم گفت: من کار حرفه‌ای خود را با گروه تئاتر مردم از سال 1346  آغاز کردم و این گروه را از آغاز آقای علی نصیریان مدیریت می‌کردند. همانطور که می‌دانید سال‌های دهه 1340 دوران اوج تئاتر ایران بود، به گونه‌ای که هنوز هم از آن آبشخور ما سیراب می‌شویم. من تا پیش از رفتن از ایران به طور مرتب با این گروه کار می‌کردم و اولین کارگردانی حرفه‌ای خودم را هم در این گروه انجام دادم.

 

مؤدبیان در ادامه افزود: ما پس از انقلاب هم که خیلی از گروه‌ها منحل شدند سعی کردیم با کمک و مدیریت آقای نصیریان این گروه را احیا کنیم و در آن زمان بیشتر از طریق تئاترهای تلویزیونی کار تئاتر را ادامه دادیم. اما این فعالیت‌ها ادامه داشت تا اینکه از سال 90 شروع به کارهای آموزشی با جوانان کردم و نمایش‌های مختلفی را هم برآمده از همین کارگاه‌هایی که به واسطه گروه تئاتر مردم برای جوانان برگزار می‌کردم به اجرا رساندم.  در این چند سال کارهایی تحت عنوان “چخوف خوانی” با هنرجویان همین کارگاه‌ها انجام شد تا اینکه ما در سال 92 بالاخره پروانه این گروه را به سرپرستی آقای نصیریان و مدیریت و اجرای من از اداره کل هنرهای نمایشی دریافت کردیم.

 

پدیدآورنده مجموعه “طنزآوران جهان نمایش” همچنین در خصوص نوع و مکان فعالیت‌های گروه تئاتر مردم خاطرنشان کرد: از سال گذشته در خانه موزه استاد انتظامی مستقر شدیم و این استقرار بی‌مناسبت هم نبود، چرا که از سال‌های دور یکی از ستون‌ها و تکیه‌گاه‌های اصلی گروه تئاتر مردم همواره آقای عزت‌الله انتظامی بودند. با توجه به پیشنهاد خود ایشان و کمک‌های آقای مهدی رفیع‌زاده مدیر خانه موزه استاد انتظامی، گروه تئاتر مردم آنجا مستقر شد و اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی و اجرای نمایش کرد. ما ابتدا کار خود را با چخوف شروع کردیم و بعد مدتی روی گلستان سعدی کار کردیم. بخشی از کار خود را روی نویسندگان معاصر فرانسوی متمرکز کردیم و همچنین به نویسندگانی چون ژان میشل ریب و مروژک و.. هم پرداختیم.  به این ترتیب کارگاه‌های ما بر اساس آموزش متن محور شکل می‌گیرد. ما به این گونه کار می‌کنیم که بیان، بدن و به طور کلی آموزش بازیگری را از طریق یک متن یا یک مجموعه متن انجام می‌دهیم. این روش درست مثل روشی است که هنرجویان موسیقی جدی طی می‌کنند، آنها برای خواندن یا نواختن ابتدا از یک گوشه یا دستگاه موسیقی شروع می‌کنند و بعد به گوشه‌ها و دستگاه‌های دیگر می‌پردازند و در این روند تجربه می‌اندوزد و آموزش خود را تکمیل می‌کنند. آموزش تئاتر هم با توجه به تنوع و چندگانگی سبک‌ها نیاز به چنین روشی دارد و ما سعی می‌کنیم بر همین اساس کارگاه‌های گروه تئاتر مردم را سامان ببخشیم. 

 

مؤدبیان همچنین در خصوص مجموعه نمایش‌های “طنزآوران جهان نمایش”  اشاره کرد: در میان کارهایی که در گروه انجام داده‌ایم و خلاصه‌ای از آنها را پیش‌تر اشاره کردم، ما از ابتدای سال 95 هر شنبه ابتدای ماه را به یک نمایشنامه کمدی اختصاص دادیم که تحت عنوان “طنزآوران جهان نمایش” برگزار می‌شود و در روز شنبه 7 اسفندماه به خوانش نمایشنامه “دو آدم خجالتی” از اوژن لابیش می‌پردازیم. این روخوانی نمایش‌ها نوعی پیش نمایش است که از طریق آن ما به اجرای کامل متون می‌رسیم. 

 

لازم به ذکر است که “دو آدم خجالتی” یکی از کمدی‌های معروف اوژن لابیش نمایشنامه‌نویس شهیر قرن نوزدهم فرانسه است که روز شنبه 7 اسفند ماه در ساعت 19 در خانه موزه استاد انتظامی اجرا می‌شود.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گپ‌وگفتی با «سیمین یاوری»، هنرمند تبریزی که نقاشی‌هایش در گالری زرنا روی دیوار رفته است

بدون هنر، زندگی معنایی نخواهد داشت احمدرضا حجارزاده: نخستین نمایشگاه انفرادی «سیمین یاوری»، هنرمند خلاق و مستعد تبریزی، شامل نقاشی‌هایی در سبک آبستره و انتزاعی،

ادامه مطلب »