«مینای شهر خاموش» با یادی از زلزله‌زدگان

به گزارش هنردستان: «مینای شهر خاموش» که به گفته سازندگانش در شرایطی سخت در شهر بم و پس از زلزله ساخته شده، یکی از فیلم‌های سینمای ایران با قصه‌ای در یک شهر زلزله‌زده است.

 «مینای شهر خاموش» ساخته امیر شهاب رضویان و محصول سال 1385 است که در بیست‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت هفت سیمرغ بلورین بود.

این فیلم جایزه بهترین کارگردانی و سیمرغ بلورین ویژه هیات داوران برای بازیگری عزت‌الله انتظامی و جوایز ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان نظام پزشکی کشور، کانون‌های فیلم و عکس دانشجویان کشور را هم دریافت کرد و در یازدهمین جشن سینمای ایران، نامزد سه تندیس بازیگری اول، نقش مکمل مرد و موسیقی بود که تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل به صابر ابر تعلق گرفت.

«مینای شهر خاموش» با بازی  عزت‌الله انتظامی، شهباز نوشیر، صابر ابر، مهران رجبی، رویا جاویدنیا و مریم مسچیان به برخی دغدغه‌های مناطق آسیب‌دیده‌ و زلزله‌زده‌ای چون بم و همچنین توجه به موضوع دفاع مقدس می‌پردازد و به عنوان یک اثر ملی از آن یاد می‌شود. همچنین صدابرداری این فیلم را زنده‌یاد یدالله نجفی برعهده داشته است.

رضویان درباره ساخت این فیلم که هنگام اکران خود با مسائلی روبرو بود و تعداد کم سینماهایش باعث اعتراض عزت‌الله انتظامی هم شد، گفته است: «نگارش فیلم‌نامه این فیلم آذرماه 1382 یکی دو ماه پیش از زلزله بم شروع شده بود و پس از وقوع این زلزله، با توجه به علاقه‌ای که به این شهر داشتم، احساس کردم بم می‌تواند زادگاه شخصیت اصلی فیلم باشد و می‌توان در فیلم داستان شخصی را روایت کرد که پس از مدت‌ها به وطن خود بازگشته و با ویرانی شهر زادگاهش مواجه است.»

او بیان اینکه «بحث‌های دیگری مانند عشق به این مضمون اضافه شد و بدین‌ترتیب مسیر فیلم‌نامه تا حدی تغییر کرد» به دریافت جایزه خود برای بهترین کارگردانی هم اشاره و اظهار کرده است:‌ «ای‌کاش برای این فیلم سیمرغ بهترین کارگردانی را نمی‌گرفتم چرا که این سیمرغ موجب شد افراد زیادی حتی خارج از حوزه سینما با نگاه سیاسی به نقد این فیلم بنشینند و در این میان گاه نقدهایی صورت گرفت که حالت حمله‌ای بی‌دلیل به فیلم را داشت و برخی از این نقدها در تأخیر نمایش فیلم نیز بی‌تأثیر نبودند. در حالی که «مینای شهر خاموش» ساده‌تر از آن است که بخواهند با متر و معیارهای سیاسی نقدش کنند.»

عزت‌الله انتظامی هم در زمان اکران این فیلم با انتقاد  از شرایط اکران این اثر درباره این فیلم گفته بود: «مینای شهر خاموش» را در بدترین شرایط کار و نزدیک به سه ماه در بم در بدترین شرایط زندگی کردیم، اما کار در مجموع خوب و فیلمی ایرانی ساخته شد که هم قصه قشنگی دارد و هم تقلید از هیچ فیلم خارجی نیست.

این فیلم در حضور حدود 16 هزار نفر در مقابل ارگ بم به نمایش درآمد و با استقبال روبرو شد. همچنین بعدها در موزه هنرهای تصویری شهر آتلانتای آمریکا، در سی‌امین دوره جشنواره سینماگران مستقل در شهر میل‌ولی آمریکا، چهاردهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی موزه هنرهای زیبای بوستون آمریکا، دانشگاه رایس، شهر هیوستن تگزاس، هفتمین جشنواره فیلم تیبارن، هجدهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی دانشگاه UCLA و سی‌ونهمین دوره جشنواره فیلم نشویل و هفدهمین دوره جشنواره فیلم گلدن نایت (شوالیه طلایی) روسیه، به نمایش درآمد و مورد توجه تماشاگران و منتقدان قرار گرفت.

امتیاز دهید