«زنگ کار» در هشتمین جشنواره عمار نواخته می‌شود

به گزارش هنردستان: هاشم مسعودی کارگردان مستند «زنگ کار» می‌گوید باید نگاه‌ها و دید جامعه نسبت به نوجوانانی که در اوقات فراغت خود مشغول کار می‌شوند، تغییر کند چون همه «کودکِ کار» نیستند.

هاشم مسعودی، کارگردان و مستندساز درباره حضور خودش در هشتمین جشنواره عمار با مستند «زنگ کار» گفت: در شهر مشهد هر سال جشنواره‌ای با عنوان «زنگ کار» با موضوع پرداختن و بررسی فعالیت های نوجوانان مشهدی برگزار می شود، در ابتدا قرار بود تا این مستند نیز با موضوع برگزاری این جشنواره ساخته شود.

وی افزود: با توجه به اینکه کار من مستندسازی است و به روند حرکت فیلمنامه در مستند فکر می‌کنم پشنهاد ساخت اثری با موضوع اشتغال و کار نوجوانان در قالب پرداختن به زندگی یکی از نوجوانانی را که در این جشنواره شرکت کرده بود، دادم که پذیرفته شد.

این مستندساز ادامه داد: بر این اساس از میان هزار شرکت کننده در جشنواره زنگ کار نوجوانی به نام محسن سرایی را انتخاب کردم تا بر اساس زندگی و فعالیت های او مستند «زنگ کار» را بسازم.

مسعودی خاطرنشان کرد: ساخت این مستند از اواسط سال 1394 آغاز شد و اوایل امسال به پایان رسید. البته به منظور آغاز تولید مستند «زنگ کار» ابتدا مستند کوتاه پنج دقیقه ای از برگزاری جشنواره زنگ کار تهیه شد و سپس بر اساس آن کار اصلی کلید خورد.

وی اضافه کرد: به منظور ساخت هرچه بهتر این مستند، ضمن حفظ شخصیت اصلی کار که محسن سرایی بود، مدتی را نیز با او زندگی کردیم و در کلاس درس و فعالیت های کاری همراه این دانش آموز شدیم. در نهایت شخصیت پردازی خوبی انجام شد و با توجه به اینکه او دانش آموزی باهوش بود، قصه خوبی را بر اساس شخصیت او نوشتیم.

این کارگردان یادآور شد: مخاطب با مشاهده «زنگ کار» با مستندی محض روبرو نیست بلکه قصه‌ای را می بینید که در قالب فیلمی مستند روایت می شود. نوجوان حاضر در فیلم حتی در مقاطعی برای ما مقابل دوربین بازی هم می‌کند.

مسعودی اظهار داشت: این مستند 17 دقیقه‌ای به سفارش خانه فیلم خانه هنرمندان مشهد ساخته شده و پس از انجام اصلاحیه‌ها و مراحل پایانی کار، بزودی آماده نمایش می‌شود. البته این پتانسیل وجود داشت تا کار بسیار بهتر و قوی تری تولید شود.

این مستدساز در بخشی از سخنانش با اشاره به مشکلات خاص تولید این مستند گفت: واقع شدن محسن سرایی، نوجوان و شخصیت اصلی این مستند در دوران بلوغ موجب شد تا در طول مراحل ساخت این اثر دائما شخصیت، چهره و صدای او تغییر کند که این موضوع محدودیت‌هایی را در جریان تولید این مستند برای ما ایجاد کرد.

مسعودی افزود: هدف از ساخت این مستند تغییر نگاه و دید جامعه نسبت به نوجوانانی است که در تابستان و در اوقات فراغت خود به سرکار می‌روند. زیرا متاسفانه جامعه روشنفکران و چهره های مطرح کشور نسبت به اشتغال نوجوانان نگاه خوبی ندارند و کلمه کودک کار، واژه‌ای است که برای تمامی فعالیت های بیرون از خانه نوجوانان به کار برده می شود.

وی ادامه داد: محسن سرایی شخصیت اصلی مستند «زنگ کار» دانش آموزی درس خوان و با استعداد و دارای معدلی بسیار خوب است. اما سرکار رفتن او منافاتی با درس خواندن وی ندارد زیرا این امر موجب می شود در انجام شغلی مسلط شود.

هشتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار، همچون سال‌های گذشته در ایام بزرگداشت حماسه مردمی «نه دی»، از 6 تا 15 دی برگزار می‌شود.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »