نخستین مستند از فاجعه پلاسکو در «سینماحقیقت» رونمایی می‌شود

به گزارش هنردستان: محمدحسن فردوسی‌زاده کارگردان سینمای مستند درباره «پنج‌شنبه‌سوری» که به حادثه پلاسکو می پردازد، گفت.

 به نقل از روابط عمومی جشنواره جهانی «سینماحقیقت»، محمدحسن فردوسی‌زاده کارگردان «پنج‌شنبه‌سوری» درباره‌ محتوای این اثر گفت: «پنج‌شنبه‌سوری» روایتی از فاجعه پلاسکو است؛ اتفاقی که در روز پنجشنبه اواخر دی‌ماه سال گذشته رخ داد که در این فیلم از زبان آتشنشانان، اتفاقات تلخ آن روز نقد می‌شود.

فردوسی‌زاده با اشاره به مضمون تلخ این فیلم مستند که قرار است برای اولین بار در جشنواره «سینماحقیقت» به نمایش گذاشته شود، بیان کرد: مستندسازی از موقعیت‌های تلخی که در دنیا اتفاق می‌افتد برای مستندساز وسوسه‌انگیز و برای مخاطب جذاب است. حادثه پلاسکو هم به دلیل عمق فاجعه و درگیر شدن آتشنشانان با این موضوع و اینکه در ایران چنین اتفاقی سابقه نداشته است برای من مستند جذابی بود. در کنار بحث جذابیت که قطعاً در ساخت یک مستند اهمیت دارد، من تعهدی نسبت به این ماجرا احساس می‌کردم.

وی در ادامه عنوان کرد: هر ساله در پایان سال مراسمی را برگزار می‌کنیم که به نوعی بین مردم شادی ایجاد می‌کند، اما به دلیل نداشتن تدبیر، کنترل، تسلط بر احساسات و مدیریت شرایط معمولاً تبدیل به تراژدی می‌شود. درباره زندگی روزمره هم دچار چنین مشکلی هستیم؛ یعنی به دلیل نداشتن کنترل بر شرایط، دقیق به مسایل نگاه نمی‌کنیم. به همین دلیل از کنار مسایل ساده می‌گذریم. بحث تصادفات جاده‌ای نمونه‌ آن است که هر سال شاهد هستیم. به عنوان مثال به طور میانگین سالانه حدود ۲۰ هزار نفر کشته جاده‌ای داریم که  خیلی راحت می‌توانیم در مقابل این اتفاقات بایستیم. بحث ساختمان پلاسکو هم همین بود به طوری که هنوز هم مسایل ایمنی ساختمان‌های خیابان جهموری و پاساژها رعایت نمی‌شود. همان خیابان جمهوری، پُر از ساختمان‌های ناامنی است که واقعاً ناراحت‌کننده است و اگر اتفاق دیگری همانند پلاسکو رخ دهد، نباید تعجب کرد.

این مستندساز بیان کرد: نسخه‌ای که تحویل جشنواره «سینماحقیقت» شده، تنها درباره‌ ساختمان پلاسکو است، اما پایان‌بندی را با توجه به این نکته که ساختمان‌ها ایمنی لازم را ندارند، برداشته‌ایم. پرداختن به ساختمان پلاسکو برای ما صرفاً پرداختن به یک واقعه نبود بلکه هدف این بی‌توجهی‌هایی است که می شود. به هرحال همه‌ شاهد بودیم که نیروهای متخصص ما و آتشنشانان عزیزمان چگونه از دست رفتند.

فردوسی‌زاده درباره راه‌یابی این فیلم به بخش مسابقه ملی جشنواره «سینماحقیقت» گفت: جشنواره «سینماحقیقت» یکی از معتبرترین جشنواره‌ها برای نمایش آثار مستندسازان است. بنابراین انگیزه شخصی من به عنوان کارگردان این بود که «پنج‌شنبه‌سوری» دیده شود. البته دیدن این مستند برای من مهم نیست، بلکه دیدن این واقعه مهم است به دلیل اینکه فاجعه پلاسکو یادآوری و توجه‌ای هرچند اندک به این مساله شود. طبیعتاً شرکت در جشنواره‌ای که فیلمسازان علاقه‌مندی در ‌آن شرکت می‌کنند و قضاوت از نگاه همین نسل، تجربه‌ بسیار خوبی است.

این کارگردان در پایان گفت: من تحصیلاتم در زمینه‌ ادبیات نمایشی و سینما است و تاکنون چندین فیلم کوتاه و مستند ساخته‌ام. در واقع ما تیمی هستیم که با هم تجربه و همکاری می‌کنیم و به تازگی مستند تازه‌ای را هم شروع کرده‌ایم. این را هم باید عنوان کنم که عرصه‌ مستند جذابیت‌های بی‌نظیری دارد و من علاقه‌مند هستم در این حوزه به فعالیتم ادامه دهم و فکر نمی‌کنم عرصه مستند را رها کنم.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره جهانی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذر ۱۳۹۶ با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار می کند.

امتیاز دهید