«ما تا ابد…» تخیل را نشانه می‌گیرد/ اقتباسی متفاوت از موراکامی

به گزارش هنردستان: کارگردان «ما تا ابد در قطب می‌مانیم» با اشاره به اینکه این نمایش از چهار داستان کوتاه هوراکی موراکامی و حال و هوای دیگر آثار وی وام گرفته شده است درباره دیگر ویژگی های این نمایش سخن گفت.

رحیم نوروزی بازیگر و کارگردان تئاتر که این روزها نمایش «ما تا ابد در قطب می‌مانیم» را در کافه تریای تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه دارد، گفت: اجرای این اثر نمایشی از اول آذرماه آغاز شده است و با توجه به ظرفیتی که کافه تریای چهارسو دارد تا امروز استقبال از کار خوب بوده و بسیاری از تماشاگران مجبور می‌شوند روی زمین بنشینند.

وی درباره اقتباسی که در نگارش نمایشنامه از آثار موراکامی داشته است، بیان کرد: در طول یک سال گذشته با گروه نمایش، آثار مختلف موراکامی را بررسی کردیم و درباره کارهایش با هم گپ زدیم و روی آنها فکر کردیم تا در نهایت به اقتباس از چهار داستان کوتاه «مرد یخی»، «دخترِ تولد»، «داستان های اسپاگتی» و «گربه های آدم خوار» رسیدیم البته تنها در اقتباسی که از داستان «مرد یخی» داشتیم تا حدودی وفادارانه عمل کردیم و در کل در این نمایش از شخصیت ها، مضمون و تم داستان ها و حتی رمان های موراکامی وام گرفته ایم و آنها را تبدیل به یک داستان واحد کرده ایم.

نوروزی درباره چگونگی این اقتباس یادآور شد: در این نمایش قصه چهار پیشخدمت رستوران ایتالیایی یکی از محله های توکیو روایت می شود. داستان نمایش در یک روز بارانی در شهر توکیو اتفاق می افتد و می توان گفت نمایشنامه اثری اورجینال از کار درآمده و نوشته خودم است و اقتباس مستقیمی از یک داستان خاص به حساب نمی‌آید بلکه بیشتر حال و هوا و عناصر مشترک آثار موراکامی مورد توجه قرار گرفته است و تلاش کرده ایم به دنیای او نزدیک شویم که البته رویکرد و نگاه خودمان را هم داشته ایم.

وی اضافه کرد: ممکن است خوانندگان آثار موراکامی وقتی به دیدن این نمایش می نشینند یاس‌آلودگی و ناامیدی آثار این نویسنده را نبینند چون این نمایش تفاوت زیادی با آثار موراکامی دارد اما در عین حال سوررئالیزمی که در نوشته های این نویسنده وجود دارد در نمایش «ما تا ابد در قطب می‌مانیم» نیز وجود دارد. سوررئالیزم نه معنای جهان فراواقعیت بلکه آمیختگی نامحسوس رویا، کابوس، آرزو و واقعیت. در هم آمیزی مسایلی که ممکن است در زمان آینده اتفاق بیفتند با زمان حال یا چیزهایی که در گذشته رخ داده اند اما در زمان حال حضور دارند. مهمترین اتفاقی که در این نمایش رخ داده و من از آن رضایت دارم تفکیک ناپذیری رویا و واقعیت است. در این نمایش ارتباط مستقیمی با تخیل تماشاگر داریم و با توجه به امکانات محدودی که اثر دارد مخاطب قطعا از یاد می برد که در کافه تریای سالن چهارسو نشسته است و نمایش را در سالن نامتعارفی تماشا می کند.

این بازیگر تئاتر و تلویزیون درباره داستان نمایش توضیح داد: نمایش درباره دختری است که در روز تولد ۲۰ سالگی اش اتفاقات عجیب و غریبی برایش رخ می دهد و قرار است که یک آرزو بکند و یک تصمیم جدی بگیرد. این دختر تصمیمش را با دوستانش در میان می گذارد …

وی درباره انتخاب بازیگران جوان نمایش گفت: بازیگران کار حدود ۲ سال است که در کنار من هستند و در کلاس های بازیگری مختلفی که من برگزار کردم، حضور داشتند. در سال های گذشته کلاس های بازیگری زیادی داشته ام و با هنرجویان جوان بسیاری در ارتباط بودم که بازیگرانی که در این نمایش حضور دارند از جمله هنرجویان پیگیر این کلاس ها هستند. افرادی کتابخوان و با استعداد که در یک سال گذشته تلاش بسیاری برای شکل گیری این اثر کردند. حتی انتخاب داستان ها نیز توسط خودشان صورت گرفت و من تنها پیشنهاد دادم که داستان هایی را از آثار یک نویسنده انتخاب کنیم چون در ابتدا ما داستان کوتاه های متعددی را بررسی و دراماتورژی می کردیم که در نهایت روی موراکامی متوقف شدیم.

نوروزی تصریح کرد: این نمایش بدون تکیه به تهیه کننده، اسپانسر، تبلیغات وسیع، بیلبورد، بنر، چهره شناخته شده و دیگر مناسباتی که این روزها در تئاتر وجود دارد، شکل گرفته است و به شکلی کاملا مستقل اجرا می شود. بازیگران نمایش برای اولین بار است که بازی می کنند اما کارشان هیچ چیز از بازیگران حرفه ای کم ندارد.

وی در پایان درباره دیگر فعالیت هایش عنوان کرد: در حال حاضر مشغول بازی در سریالی تاریخی به کارگردانی محمدرضا ورزی و «افسانه هزارپایان» به کارگردانی شهاب عباسی هستم همچنین صحبت هایی برای بازی در ۲ اثر نمایشی به کارگردانی آرش دادگر و سیروس کهوری نژاد داشته ام.

«ما تا ابد در قطب می‌مانیم» به نویسندگی و کارگردانی رحیم نوروزی از اول آذر ماه ساعت ۱۶:۳۰ در کافه تریای تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است.

در این اثر نمایشی که با نگاهی به آثار هاروکی مورا کامی نویسنده برجسته ژاپنی اجرا می شود عالیه نعمت الهی، پرنیان محرابی، رومینا فرمانی، سوگل ایزدی فرد، سلمان مشیر پناهی به عنوان بازیگر حضور دارند.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »