انتشار «صد سال موسیقی ایران برای پیانو» در آمریکا و اروپا

هنردستان: پروژه «صد سال موسیقی ایران برای پیانو» به نوازندگی لیلا رمضان در قالب یک مجموعه چهار قسمتی توسط یک شرکت فرانسوی در اروپا، آمریکا و کشورهای خاورمیانه منتشر می‌شود.

به گزارش هنردستان، به نقل از روابط عمومی این پروژه، لیلا رمضان – نوازنده پیانو – که دو سال پیش برای اولین‌بار این پروژه را در قالب دو رسیتال در ایران اجرا کرد، درباره انتشار این مجموعه در قالب آلبوم گفت: من همیشه کار با آهنگساز و اجرای قطعات معاصر را دوست داشته‌ام و فکر می‌کنم یکی از دلایل اصلی این امر مصطفی کمال پورتراب، معلم اول من است که آهنگساز هم بود و همیشه من را تشویق به اجرای قطعات مدرن می‌کرد.

 

او ادامه داد: پورتراب این فرهنگ را از ابتدا به من یاد داد که قطعات آهنگسازان معاصر را در رپرتوارم داشته باشم. برای همین هم وقتی برای تحصیل به اروپا رفتم، همیشه این دغدغه فکری را درباره اجرای قطعات آهنگسازان کشورم داشتم. وقتی تحصیلاتم به پایان رسید و فرصت بیشتری برای انجام پروژه‌های شخصی داشتم، تصمیم به اجرای رسیتالی منحصرا با قطعات آهنگسازان ایران گرفتم و می‌خواستم اجرای نخست آن در ایران و برای هموطنانم باشد.

رمضان بیان کرد: در حین جست‌وجو و انتخاب قطعات برای این کنسرت و به‌دنبال اطلاعاتی که از طریق موزیسین‌ها و موزیکولوگ‌ها در اختیارم قرار می‌گرفت، متوجه شدم که رپرتوار وسیع و ناشناخته‌ای برای پیانو از حدود صد سال پیش توسط آهنگسازان ایران نوشته شده است. پس تصمیم گرفتم منتخبی از این رپرتوار را در قالب دو برنامه متفاوت اجرا کنم.    

این نوازنده پیانو اظهار کرد: اجرای این برنامه در سالن رودکی به من این هشدار را داد که متاسفانه این رپرتوار وسیع و زیبا بسیار ناشناخته است و عطش بسیاری برای شناختن و شنیدن این قطعات وجود دارد و از طرف دیگر نیز نسل جدیدی هست که برای پیانو قطعه می‌نویسد و با سختی سعی می‌کند موجبات اجرایش را فراهم آورد. پس تصمیم به ضبط این پروژه در قالب چهار سی‌دی گرفتم که هم راهی برای شناساندن این آهنگسازان و قطعات به دنیای موسیقی جهان و هم منبع رجوعی برای آهنگسازان جوان کشورم باشد. 

رمضان با بیان این‌که سی‌دی اول از این مجموعه اخیرا در پاریس رونمایی شد، گفت: در آلبوم اول به آثار آهنگسازان ایرانی در دهه ۱۹۵۰ پرداخته‌ام به طوری که قطعاتی مانند «نکتورن» از بهزاد رنجبران، «مشق» از نادر مشایخی، «گفتگو ۸۸» از فوزیه مجد، «پنج باگاتل» از هرمز فرهت، «خاطرات» از رضا والی، «سه فولک انوانسیون» از ایرج صهبایی و «پنج قطعه برای پیانو» (فانتزی روی یک نت، یک آکورد، یک موتیف و یک تم) از محمدرضا درویشی در این کار قرار گرفته است. 

او درباره نشر این اثر در خارج از ایران، گفت: برای من خیلی مهم بود که این قطعات در سراسر دنیا پخش شود و خوشبختانه مسئول پخش این مجموعه در بیشتر کشورهای دنیا شعبه دارد، اما متاسفانه در ایران چنین امکانی برای پخش جهانی وجود ندارد. 

این نوازنده پیانو افزود: من خیلی تمایل دارم این مجموعه را در ایران منتشر کنم، اما باید یکسری مراحل اداری با شرکت پخش‌کننده آن انجام شود که من بتوانم اجازه پخش در ایران را هم داشته باشم. 

پروژه «صد سال موسیقی ایران برای پیانو» شامل قطعاتی از آهنگسازان ایرانی در سراسر دنیا در قالب چهار مجموعه در اروپا، آمریکا و خاورمیانه منتشر خواهد شد که اولین آلبوم از این مجموعه با اختصاص یافتن به هفت آهنگساز در کالج برناردن در پاریس رونمایی شد که از طریق سایت‌های اینترنتی قابل خریداری است. همچنین قطعات این آلبوم قرار است به‌زودی در موزه آقاخان در تورنتو هم اجرا شود.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید