دانش‌آموزان تجربه انقلابی خود را به اشتراک گذاشتند

هنردستان: بیش از دوهزار دانش‌آموز تهرانی با حضور در ورک‌شاپ نقاشی نمایشگاه دائمی «نگار مکتب‌خانه» در خلق طولانی‌ترین نقاشی با موضوع انقلاب اسلامی مشارکت کردند.

به گزارش هنردستان، به نقل از روابط عمومی کتاب‌شهر ایران، حامد شفیق – مدیرعامل کتاب‌شهر ایران – گفت: از ابتدای ایام دهه فجر امسال تا امروز، بیش از پنج‌هزار و ۳۰۰ دانش‌آموز از نمایشگاه نگار مکتب‌خانه دیدن کرده‌اند.

 

او با اشاره به نقاشی ۷۰۰ متری دانش‌آموزان با موضوع انقلاب درباره اهداف این ورک‌شاپ، اظهار کرد: متاسفانه در عصر امروز، فردیت انسان‌ها پررنگ‌تر است و آن‌ها قلمرو مشخصی برای خود در نظر می‌گیرند و به خارج از قلمرو خانه و خانواده خود کمتر اعتنا می‌کنند، اما در این قبیل فعالیت‌های مشترک و جمعی هنری، دانش‌آموزان یاد می‌گیرند فارغ از فردیت و نفع شخصی، تجربه‌های اجتماعی خود را به اشتراک بگذارند.

شفیق ادامه داد: در سنت اجتماعی گذشته، انسان‌ها بیشتر تلاش می‌کردند که در هر فعالیتی ضرر و زیان دنیا و هستی را در نظر بگیرند و بعد اقدامات و فعالیت‌های خود را متناسبت با نفع جمعی سامان دهند یا روحیه وطن‌پرستی و حتی علاقه به منافع شهر و محله را در خود تقویت کنند. انقلاب اسلامی تجلی همین نگاه جمعی به سرنوشت مشترک بشر بود.

مدیرعامل کتاب‌شهر ایران همچنین بیان کرد: کتاب‌شهر ایران تا کنون با حمایت و سرمایه‌گذاری سازمان تبلیغات اسلامی بیش از دوهزار اثر هنری شاخص را از ۷۰ نفر از هنرمندان از جمله جلیل رسولی، محمد احصایی، نصرالله افجه‌ای، سهراب سپهری، محمدعلی ترقی‌جاه، کامبیز درمبخش، احمد وثوق احمدی، علی رخساز و اسماعیل آشتیانی خریده است. ما انسان‌های نسل انقلاب باید تلاش کنیم اهداف انقلاب اسلامی را که یکی از آن‌ها فرو ریختن دیوار انحصارگرایی و فردیت‌گرایی و تقویت روحیه جمعی و توجه به منافع عمومی و ملی است، محقق سازیم و یکی از بهترین ابزارها برای نهادینه شدن این روحیه، هنر است.

وی هدف از ورک‌شاپ‌های جمعی دانش‌آموزان در نگار مکتب‌خانه را نمایش تجربه‌های مشترک و حتی متفاوت در تابلوی نقاشی دانست و گفت: دانش‌آموزان در این کارگاه‌ها یاد می‌گیرند به جای طرد همدیگر، به اتفاق هم تجربه مبارزان انقلابی را که خودجوش با هنر دیوارنگاری، تابلوی عظیمی از مبارزه برای آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی را به‌نمایش گذاشتند، تکرار کنند.

او با بیان این‌که شیوه تدریس نقاشی در ورک‌شاپ شبیه هنر «گرافیتی» و تکنیک چاپ «استنسیل» بود که مبارزان انقلابی در فقدان رسانه‌های ارتباطی به مدد این هنر با رژیم شاه مبارزه می‌کردند، اظهار کرد: این ورک‌شاپ یادبود دوران جمع‌گرایی انقلابیون برای پایان دادن به مناسبات ظالمانه بود و دانش‌آموزان امروز در این ورک‌شاپ نقاشی تلاش می‌کردند که با همذات‌پنداری با مبارزان انقلابی اعلام کنند که اگر ما هم آن زمان بودیم چنین تجربه‌ای را تکرار می‌کردیم.

نمایشگاه دائمی آثار هنری با عنوان «نگار مکتب‌خانه» از مدت‌ها پیش با همکاری کتاب‌شهر ایران و مجتمع یادمان شهدای هفتم تیر در گالری مجتمع سرچشمه افتتاح شده و تا کنون بیش از دوهزار اثر هنری نقاشی، نقاشی‌خط، خوشنویسی و عکاسی از ۷۰ هنرمند شاخص را در معرض دید دانش‌آموزان تهرانی و علاقه‌مندان آثار هنری قرار داده است.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید