درخواست ۲۱ بازیگر و هنرمند برای حفاظت از یک محوطه باستانی

به گزارش هنردستان: «آثار و فضای کاوش شده در میدان امام همدان در قالب یک سایت موزه حفظ شود، تا گردشگران با نمونه‌ای از شیوه زندگی دوره‌های مختلف در این شهر تاریخی آشنا شوند و میراث با دخل و تصرف کمتری برای آیندگان باقی بماند.»

 حدود ۱۵ روز پیش پیمانکاران شهرداری همدان به دنبال اجرای طرح پیاده‌راه‌سازی شش رینگ تاریخی همدان، به یک تابوت سفالی در وسط میدان امام (ره) این شهر برخورد کردند و براساس توافق بین شهرداری، شورای شهر، استانداری و مدیرکل راه و شهرسازی استان، کاوش اضطراری در این محوطه به مدت ۱۰ روز و  توسط میراث فرهنگی آغاز شد تا اگر بعد از ۱۰ روز، کاوش‌ها در این منطقه خبر از آثاری داد که محوطه را به سایت موزه تبدیل کرد این کار انجام و در غیر این‌صورت تابوت‌ها به موزه منتقل و شهرداری پروژه خود را ادامه دهد، در همان زمان اما علی مالمیر، مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان همدان، تاکید کرد که به احتمال زیاد خبری از ایجاد سایت موزه نیست و تا یکی دو روز بعد روی محوطه به طور کامل بسته می‌شود و شهرداری ادامه کار را دست می‌گیرد.

با انتشار این خبرها، حالا ۲۱ نفر از هنرمندان و فعالان مدنی همدانی در نامه‌ای سرگشاده، درخواست حفاظت از محوطه باستانی میدان امام (ره) را دارند.

در این نامه آمده است؛ «تجربه نشان داده ملتی که حرمت گذشتگان را حفظ نکند، نمی‌تواند چشم‌انداز روشنی برای آیندگان ترسیم کند. حفاظت از میراث ملموس و ناملموس پیشینیان، تاکید بر هویت تاریخی ملت‌هاست ولی متاسفانه ما به این اصل کم‌توجه بوده‌ایم. برخی از شهروندان، میراث هویتی ملموس را به‌سان عتیقه می‌بینند و به ارزش‌های معنوی آن توجهی ندارند. اما دوستداران تاریخ و فرهنگ و مدیران دولتی می‌توانند در پاسداری از این میراث دوشادوش هم موفق عمل کنند.

روزهای گذشته در پی کاوش‌های «میدان امام(ره)» شهر همدان آثار سفالی و سنگی باارزشی از دوره‌های مختلف تاریخی به دست آمد که حکایت‌گر اهمیت این کهن شهر است و نشان می‌دهد این شهر قدیمی، ادامه‌دهنده تمدن‌های مهمی در منطقه بوده‌، تمدن‌هایی که هر یک در دوره‌هایی از تاریخ، جایگاه ویژه‌ای داشته اند.

بی‌گمان محوطه باستانی هگمتانه، آثار تاریخی خیابان سنگ شیر، تابوت‌ کشف شده در کوچه جراحان و دیگر یافته‌های باستانی، نشان از پیشینه‌ی غنی تاریخی در مرکز شهر دارد و آثار کشف شده از میدان مرکزی همدان نیز کم‌ارزش‌تر از آثار پیش‌یافته نیست.

اگر بخواهیم از نظر جایگاه و پایگاه تاریخی و فرهنگی به این یافته و سرمایه مهم ننگریم، می‌توانیم به‌عنوان یک منبع درآمد پایدار و یک جاذبه کم‌نظیر گردشگری به آن نگاه ویژه‌ای داشته‌باشیم و باور کنیم که یکی از مولفه‌های گردشگرپذیری شهرهای تاریخی، توجه به میراث فرهنگی منطقه است.

پیشنهاد ما به عنوان امضاکنندگان بیانیه این است که آثار و فضای کاوش شده در قالب یک سایت موزه حفظ شود و با عایق‌کاری اطراف آن، با یک پوشش شیشه‌ای در معرض بازدید عموم قرار گیرد تا گردشگران با نمونه‌ای از شیوه زندگی دوره‌های مختلف در این شهر تاریخی آشنا شوند. همچنین در ادامه‌ی سنگفرش کردن و پیاده‌راه‌سازی، حفاری کمتری صورت بگیرد و از حفاری عمیق خودداری شود تا این میراث با دخل و تصرف کمتری برای آیندگان باقی بماند.

تصمیم عجولانه مسئولان در چنین اتفاقاتی نتیجه زیان‌باری را در پی داشته و اگر مسئولان از چنین ظرفیتی برای توسعه گردشگری در شهر غفلت کنند، آماج سرزنش آیندگان قرار خواهند گرفت. ما از مدیران می‌خواهیم از تجربه کشورهای دیگر در ساخت سایت موزه‌های شهری، استفاده کنند. به خواست و مطالبه شهروندان احترام بگذارند و این فرصت طلایی را از دست ندهند.»

این نامه را بهرام افشاری، مجید برزگر، بهرام بهرامیان، پرویز پرستویی، ناصر پلنگی، هانیه توسلی، بهرام توکلی، امین جعفری، احمدرضا درویش، امیرشهاب رضویان، حسین زندی، مهرداد زاهدیان، فرزاد سپهر، مهتاب کرامتی، رابعه مدنی، محمد نصرتی، مهرداد نصرتی، علیرضا بهرامی، مسعود جعفری جوزانی، جلیل اکبری صحت، عبدالله باکیده، حسن گوهرپور امضا کرده‌اند.

امتیاز دهید