برگزاری کارگاه موسیقی هند در فرهنگستان هنر

به گزارش هنردستان: تعدادی از هنرمندان موسیقی هندوستان با همکاری فرهنگستان هنر و سفارت هندوستان کارگاه تخصصی موسیقی سنتی هندی را برگزار کردند.

 رانیجیت سنگوپتا، کوسیک بنرجی و آنیکت چاکرابرتی از نوازندگان موسیقی هند پس از برگزاری کنسرت موسیقی سنتی کشور هندوستان که روز جمعه هفدهم آذر ماه در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد، شنبه هجدهم آذر نیز کارگاه تخصصی موسیقی سنتی هند را برگزار کردند.

رانیجیت سنگوپتا در این کارگاه به توضیحاتی دربارۀ موسیقی سنتی کشورش پرداخت: به هند سرزمین «وداها» نیز می‌گویند. منابع اصلی حکمت هند وداها متشمل بر چهار کتاب با نام ها «ریگ ودا» یا کتاب نیایش‌ها، «یاجور ودا» یا کتاب نیایش‌کنندگان، «ساما ودا» یا کتاب سرودها و «آتارواودا» کتاب روحانیان است که در «ساما ودا» ترانه‌ها و نیایش‌هایی وجود دارد که ویژه مراسم مذهبی و معادل موسیقی کلیسایی است.

وی در ادامه توضیحات خود درباره موسیقی «راگا» گفت: موسیقی راگا برای بیان احساسات، شور و عشق، محبت و همدردی به وجود آمده است. این موسیقی با الهام از صدای پرندگان و حیوانات شکل گرفت سپس به سه نت ارتقا پیدا کرد. موسیقی راگا هنگامی به وجود آمد که نت‌ها از پنج و هفت نت بیشتر شد و به این ترتیب ملودی‌های آن شکل گرفت. البته در منطقه شمال هندوستان فقط در زمان‌های خاص مانند نیایش برای باران از این نوع موسیقی استفاده می‌کنند، اما در مناطق جنوبی اجرای راگا وقت و زمان ندارد.

سنگوپتا سپس با همراهی دو نوازنده دیگر به تشریح بیشتر در خصوص ملودی‌ها و نوای موسیقی راگا پرداخت و به سوالات حاضران پاسخ گفت.

امتیاز دهید