فیلم خوب مخاطب را نصفه شب هم به سینما می‌کشاند

به گزارش هنردستان: جمال ساداتیان گفت: اگر فیلم خوب باشد مردم نصفه شب هم به تماشای فیلم می روند.

 جمال ساداتیان تهیه کننده سینما و تلویزیون در خصوص آشفتگی این روزهای اکران سینماها گفت:این که گله گذاری ها در نیمه دوم سال در رابطه با اکران فیلم ها مطرح می شود، در وهله اول تعداد فیلم هایی  که تولید می شود خیلی بیشتر از ظرفیت نمایش کشور است. 

وی ادامه داد: فیلم هایی که در 6 ماهه اول سال اکران می شوند، مخاطب و سینماداران از آن استقبال بیشتری می کنند، چراکه تعداد فیلم هایی که در نیمه اول سال نوبت اکران می گیرند تعدادشان محدود، ظرفیت های نمایش بالا و تعداد سالن های بیشتری را اشغال می کنند. از این رو فیلم هایی که در دوره بعدی قرار می گیرند، از اوایل مهر تهیه کنندگان و تولید کنندگان به صرافت می افتند که در سریع ترین زمان ممکن فیلم های شان را اکران کنند. 

ساداتیان با تاکید بر اینکه در ارتباط با این چالش از چه کسی گلایه می کنیم؟ از همکار کنار دستی خود؟، توضیح داد: برخی فیلم ها ظرفیت جذب مخاطب را ندارد، از طرفی برای سینمادار به دلیل هزینه سرمایه داری باید حقی قائل شد. سینمادار علاقه مند است فیلمی را اکران کند که در جذب مخاطب موفق باشد، به همین دلیل از یک سو هجمه فیلم ها برای اکران زیاد است و از سوی دیگر برخی فیلم ها قدرت جذب مخاطب را ندارند.

این تهیه کننده افزود: به دلیل اینکه فیلم های خوب اکران می شود و بالطبع ظرفیت های نمایش را کاملا اشغال می کنند و دیگر فرصتی برای فیلم های آزاد باقی نمی ماند . نیمه دوم سال هم که ظرفیت فیلم های خوب تمام می شود و فیلم ها همه در یک سطحی اکران می شوند و سینماداران هم خیلی رغبتی به این فیلم ها ندارند، ولی به اجبار اکران کرده و فرصتی به فیلم های آزاد می دهند.

ساداتیان با اشاره به اینکه خود تهیه کنندگان اصرار دارند فیلم های شان آزاد اکران شود، ادامه داد:به محض اکران فیلم های شان، به فیلم بغل دستی خود غر می زنند که «تو فیلمت را بردار تا شرایط اکران من بهتر شود». همیشه شرایط این گونه بوده و به طور متوسط  سالی 25 فیلم داریم.بعضی فیلم ها اصلا فرصت همین شرایط اکران را هم پیدا نمی کنند.

وی راه حل برون رفت از این چالش را بالانس کردن رابطه تناسب بین عرضه و تقاضا دانست و تصریح کرد: باید فیلم های خوب بسازیم. اگر فیلم خوب باشد مردم نصفه شب هم به تماشای فیلم می روند.نکته دیگر این است که تعداد ظرفیت های نمایش کشور بسیار پایین است و باید این ظرفیت را افزایش داد.

این تهیه کننده بیان کرد: حدود 360 سالن نمایش در کشور وجود دارد که 200 سالن آن قدیمی است. از این رو ضریب بهره وری خوبی را نمی توان داشته باشیم,300 سالن برای سالی 100 فیلم اصلا تناسبی ندارد ،به همین دلیل همیشه این گله گذاری ها وجود دارد.

وی با تاکید براینکه ولع فیلم سازی در کشور زیاد است، گفت:باید تعادلی بین سالن نمایش و تولید به وجود آوریم ،همچنین فیلم های خوب نیز ساخته شود تا در نیمه دوم سال از حالت نیمه فعال به سانس های فعال تبدیل شود.

امتیاز دهید