آغاز دوازدهمین جشنواره تئاتر بسیج در بندرعباس

هنردستان: سیدرضا صالحی امیری در نخستین نشست خود با اصحاب رسانه به عملکرد صد روزه خود در این وزارتخانه پاسخ گفت.

 

به گزارش هنردستان، نشست خبری دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج، با حضور امیر نصیربیگی، مدیر انجمن‌های سازمان بسیج هنرمندان و کوروش زارعی، دبیر جشنواره، صبح امروز در هتل هرمز بندرعباس برگزار شد

 

نشست خبری دوازدهمین جشنواه سراسری تئاتر بسیج در حالی در بندرعباس آغاز شد  که مدیر انجمن های سازمان بسیج هنرمندان ایجاد فضایی سالم و به دور از حاشیه برای کار گروه های هنرمند بسیجی را از اصلی ترین اهداف یازده دوره پیشین این جشنواره عنوان کرد. نصیربیگی در همین راستا تمام گروه‌های راه یافته به بخش نهایی را با ارزش ارزیابی کرد.

 

وی در ادامه در خصوص سیاست ها و رویکرد جشنواره تئاتر بسیج افزود:‌‌ “جشنواره با رویکرد تولید محور برگزار می‌شود و هیچ‌گاه برپایی جشنواره به شکل مرسوم برای سازمان هدف نبوده است. سیاست سازمان تمرکززدایی است و از دید ما همه ایران تهران نیست. برهمین اساس طبق رایزنی جشنواره پتانسیل‌های خوب استان هرمزگان دیده شد و به عنوان میزبان جشنواره انتخاب شد”.

 

نصیربیگی در بخشی از نشست با اشاره به مشکلات مالی در برگزاری رویدادهای فرهنگی گفت: “ما سعی کرده‌ایم مشکلات اقتصادی موجود را به گونه‌ای مدیریت کنیم تا فشار آن روی گروهها نباشد”.

 

در ادامه این نشست کوروش زارعی دبیر جشنواره ضمن اشاره به عدم برگزاری این جشنواره به شیوه های مرسوم و همیشگی گفت: ” در این دوره از جشنواره  تصمیم گرفته شد به جای نمایشنامه، طرح و ایده و داستان را بپذیریم. در این ساختار جدید نویسنده یک استاد راهنما در کنار خود داشت. استان‌ها به ده منطقه تقسیم شد که هر منطقه به یکی از اساتید شاخص نمایشنامه‌نویسی سپرده شد. همچنین در همین راستا کارگاه های حضوری تشکیل شد تا متون اصلاح شوند. تصمیم بر این بود که پیش از جشنواره آثار اجرای عمومی داشته باشند و گروه‌ها را موظف به اجرا در هفت تا 10 شب در استان‌های خود کردیم”.

 

زارعی درباره محاسن این شیوه در ادامه افزود: “در این شیوه اجرایی معایب و نواقص اجرا شناخته می شود و گروه ها اجرای جنرال خود را به جشنواره نمی‌آورند. همچنین گروه‌ها در کارگردانی نیز استاد راهنما داشته‌اند”.

 

زارعی با اشاره به اینکه هیچ گروهی از تهران حضور ندارد و جشنواره کاملاً توسط گروه‌های شهرستانی پی گرفته می‌شود، علت آن را بهتر بودن کارهای شهرستانی نسبت به آثار تهرانی برشمرد و گفت: “این نقطه عطفی برای تئاتر کشور است”.

 

دبیر جشنواره تئاتر بسیج در ادامه درباره تعداد و تنوع آثار حاضر در جشنواره افزود: ” 72 اثر در این جشنواره تولید و در سراسر کشور اجرا شدند. این آثار از میان 1000 طرح انتخاب شده اند. در نهایت هم در جشنواره از 20 استان، 30 اثر حضور دارند”.

 

زارعی درباره بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره گفت: “براساس نگاه آموزشی – تولیدی میان آثار ارسالی مسابقه نمایشنامه‌نویسی برگزار می شود که داوری آن بر عهده چیستا یثربی، نصرالله قادری و جمشید خانیان است”.

 

او از وعده انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس برای حمایت ازآثار برگزیده و اجرا در تماشاخانه سرو به مدت 10 شب خبر داد و گفت: “اگر داوران اعلام کند اجرایی قابلیت تله‌تئاتر دارد، تولید می‌شود”.

 

به گفته دبیر جشنواره در دوره دوازدهم 14 اثر صحنه‌ای و 11 اثر خیابانی حضور دارند. همچنین طبق نظر شورای سیاست‌گذاری بخش بچه‌های مسجد با حضور پنج گروه به جدول جشنواره افزوده‌شده است که این بخش به شکل غیررقابتی برگزار می‌شود.

 

زارعی تأکید کرد: “برای آنکه جشنواره در بندرعباس متمرکز نشود در رودان و میناب و بندرلنگه و حاجی‌آباد نیز آثاری اجرا می‌شود”.

 

لازم به ذکر است داوری بخش صحنه‌ای این جشنواره بر عهده محمود پاک‌نیت، فرهاد قائمیان، سعید اسدی، حسین مسافر آستانه و قاسم زارع است. کارگاه آموزشی نیز برای برگزیدگان نمایشنامه‌نویسی در بشاگرد یا جزیره هرمز برگزار می‌شود.

 

دوازدهمین جشنواره تئاتر بسیج کشور از 26 تا 30 بهمن در استان هرمزگان برگزار می شود.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

«رها» به ملت رسید

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «رها» روز جمعه ۲۵ خرداد در گالری پردیس ملت افتتاح می‌شود. به گزارش هنردستان ، به نقل از روابط‌عمومی موسسه

ادامه مطلب »