جایگاه سینمای ایران مرهون پرداختن به موضوعات بدیع انسانی است

به گزارش هنردستان: با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در بوسنی و هرزگوین و شهرداری “بیلینا”، هفته فیلم ایران در این کشور با نمایش فیلم سینمایی “دختر” آغاز شد و با نمایش چهار فیلم دیگر از سینمای ایران تا سه شنبه آینده ادامه دارد.

 در آئین افتتاح این مراسم؛ علی اصغر عامری رایزن فرهنگی کشور اظهار کرد: هنر سینما یکی از دریچه‌های مهم شناخت فرهنگ یک ملت است، این هنر برآمده از اندیشه و تفکر نقش بسته در ذهن نویسندگان و تلاش و فعالیت هنرمندان در تجسم بخشیدن به آن اندیشه است.

وی با بیان این‌که سینمای ایران از ابتدای فعالیت در اوایل قرن گذشته تا امروز متکی به ذخائر عظیم فرهنگی و تاریخ چند هزار ساله تمدن و ادبیات غنی خود بوده است، ادامه داد: جایگاه رفیع سینمای ایران در عرصه هنر جهانی به ویژه در چهار دهه اخیر پس از انقلاب اسلامی بیشتر مرهون پرداختن به موضوعات بدیع انسانی، توجه به آموزه‌های دینی و جنبه‌های معنوی حیات انسان، پرهیز از خشونت و ابتذال، توجه به جایگاه و نقش رفیع زنان در اجتماع و همچنین نشان دادن راه حل‌هایی برای برون رفت از بحران های خود ساخته مدرنیته است.

 با دیدن فیلم‌های ایرانی، شناخت کامل‌تری از فرهنگ کشور ایجاد می‌شود

محمود حیدری سفیر ایران در بوسنی و هرزگوین نیز در سخنان خود با تشکر از مسئولان این شهر برای فراهم کردن مقدمات لازم برای برگزاری هفته فیلم ایران بیان کرد: در جهان امروز که مشحون از خشونت و ظلم انسان‌ها به یکدیگر است، پرداختن به هنر در شاخه‌های مختلف آن می‌تواند راهکار مناسبی برای یافتن راهی مشترک و مورد توافق بین مردمان و ملت‌های مختلف برای خروج از این وضعیت باشد.

وی با اشاره به ظرفیت و توان تاثیرگذاری خارق العاده هنر سینما بر مخاطبان خود به ویژگی های سینمای ایران که موجب تمایز و جایگاه برجسته آن در جهان شده، اشاره کرد و گفت: امیدوارم با دیدن فیلم‌های به نمایش درآمده در این هفته که از سه تن از کارگردانان  بزرگ و شناخته شده ایران هستند، شناخت کامل‌تری از فرهنگ کشورمان ایجاد شود و در آینده فرصت دیدار از کشور بزرگ و زیبای ایران را داشته باشید.

قول برگزاری رخداد فرهنگی ایرانی در بیلینا

میچو میچیچ، شهردار بیلینا نیز در سخنانی سفیر و رایزن فرهنگی ایران را افرادی دانست که فرصت آشنایی مردم شهر بیلینا با هنر سینمای ایران را فراهم کرده‌اند و گفت: در نخستین دیدارم که حدود دوماه قبل با رایزن فرهنگی انجام شد او وعده یک رخداد فرهنگی در شهرمان را داد و امروز بسیار خوشحالم که میزبان نخستین هفته فیلم ایران در این شهر هستیم.

او ادامه داد: امیدوارم برگزاری این هفته فیلم شروع خوبی برای برگزاری دیگر برنامه‌های فرهنگی باشد و به تدریج باعث همکاری در زمینه های توریستی، اقتصادی و تجاری نیز فراهم شود.

براساس این گزارش؛ در پایان ائین افتتاح چهارمین هفته فیلم ایران در بیلینا، فیلم سینمایی «دختر» به کارگردانی رضا میرکریمی به نمایش در آمد در روزهای آینده نیز فیلم‌های سینمایی «خیلی دور خیلی نزدیک»، «رخ دیوانه»، «امروز» و «کفشهایم کو»اکران می‌شوند.

آیین افتتاح چهارمین هفته فیلم ایران، “دوبراوکا کسیچ” رئیس مرکز فرهنگی ، “سمیر افندی سامیچ” امام و “امیر موسلی” رئیس مجلس اسلامی شهر بیلینا و جمعی از مقامات سیاسی و فرهنگی روز پنج شنبه 16 آذر افتتاح شد.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »