برخی از نگاتیوهای «برای آزادی» گم شده است/بازسازی فیلمی از انقلاب

به گزارش هنردستان: حسین ترابی از بازسازی مستند «برای آزادی» که سال‌های اول انقلاب اسلامی و با موضوع انقلاب ساخته شده است، خبر داد.

حسین ترابی کارگردان پیشکسوت سینمای مستند درباه بازسازی مستند «برای آزادی» که طی سال‌های ۵۷ و ۵۸ با موضوع انقلاب اسلامی ساخته شده است، گفت: قرار است این مستند بازسازی و پخش شود به همین منظور نگاتیوهای آن در فیلمخانه ملی است و قرار است دیجیتال شود، البته متوجه شده ام که برخی از نگاتیوها این اثر در فیلمخانه ملی گم شده اند.

وی با اشاره به اینکه پیش از این هم قرار بوده این فیلم بازسازی شود ولی این اتفاق نیفتاد، افزود: ما مقداری نگاتیو دیگر داشتیم که از آنها بنا بر ملاحظاتی در «برای آزادی» استفاده نکرده بودیم برای مثال مصاحبه هایی با مرحوم آیت الله طالقانی و رهبر سازمان مجاهدین خلق در زمان انقلاب داشتیم و قرار بود مستند «برای آزادی ۲» را با استفاده از همان تصاویر بسازم اما عملا آن کار منتفی شد.

این مستندساز با اشاره به سانسورهای این فیلم گفت: هرگاه که مدیران تلویزیون تغییر می کرد، سانسورها و ممیزی هایی به «برای آزادی» وارد می شد. این اثر حدود ۲۵ سال توقیف بود و پخش نمی شد از همین رو صحبت هایی با مقامات داشتیم که در نهایت زمانی که محمد جعفری جلوه مدیر شبکه یک بود یک گروه مستندسازی از سوی این شبکه به خانه ما آمدند و من در آن مصاحبه گفتم که «این فیلم را ببینید و اگر مشکلی دارد بگویید و اگر هم مشکلی ندارد فیلمی درباره انقلاب است و آن را پخش کنید چراکه ما برای این مستند زحمت کشیده ایم و آن را با پول خودمان ساخته ایم.»

ترابی در پایان بیان کرد: بعد از این مصاحبه، جعفری جلوه «برای آزادی» را دید و گفت مشکلی ندارد و من خوشحال شدم.

مستند «برای آزادی» ۳۵ میلی‌متری، رنگی، ۱۱۶ دقیقه در سال های ۱۳۵۷-۱۳۵۸ تولید شده و بخشی از تصویرهای این فیلم بعدها در فیلم‌های مستند دیگری که در طول سالیان بعد از انقلاب ساخته شده‌اند، مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »