«آخرین بازی» ادای دین به هنرمندان فراموش شده است

به گزارش هنردستان: بازیگر و کارگردان نمایش «آخرین بازی» عنوان کرد این اثر نمایشی وصف حال هنرمندانی است که نمی توانند هنرشان را به مخاطب شان عرضه کنند.

سهیل ساعی کارگردان نمایش «آخرین بازی» که این روزها در تماشاخانه انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه است با اشاره به بازخوردهای خوبی که از سوی مخاطبان دریافت کرده است  گفت: نمایش «آخرین بازی» نوشته زنده یاد محمود استادمحمد است و روایت زندگی یک سوپر استار قبل از انقلاب را روایت می کند.

وی درباره داستان نمایش توضیح داد: این نمایش داستان یک بازیگر شناخته شده قبل از انقلاب است که در آمریکا زندگی می کند. او بعد از ۱۷ سال به تصور اینکه وارد هالیوود شود از ایران مهاجرت کرده است اما به جای موفقیت در اوج بی پولی در یک مالیخولیا زندگی می کند و مدام زندگی و بازی های گذشته را جلوی چشمش بازخوانی می‌کند تا اینکه یکی از طرفداران اش وارد خانه می شود و ماجراهایی رقم می خورد.

ساعی درباره تغییراتی که اجرا نسبت به متن کرده است، بیان کرد: اجرا تغییر زیادی نسبت به نمایشنامه نداشته است اما در نمایش برای ارتباط بیشتر مخاطب با حال و هوای اثر و فضای ذهنی شروین کاراکتر اصلی نمایش، آنونس های فیلم های قبل از انقلاب پخش می شود و همچنین فیلمی با فرمت فیلم های قدیمی سینمایی با بازی شروین نیز ساخته شده است که در اجرا به نمایش گذاشته می شود.

وی یادآور شد: شخصیت شروین در این نمایش نماینده همه هنرمندانی است که به هر دلیلی نمی توانند هنرشان را ارایه دهند. هنرمندی که نتواند هنرش را به مخاطبان عرضه کند، مرگ اش فرا می رسد. شروین می تواند نماینده هنرمندانی باشد که مهاجرت هم نکرده اند اما در همین ایران فراموش شده اند و یا امکان فعالیت ندارند بنابراین شخصیت اصلی نمایش «آخرین بازی» کلاژی از هنرمندانی است که به هر دلیلی فعالیت نمی کنند و ادای دینی به این افراد به حساب می آید.

این بازیگر و کارگردان جوان تئاتر درباره صحنه پردازی و فضاسازی اثر بیان کرد: تلاش کردم در صحنه پردازی خودم را محدود به شرایط سالن و اجرای همزمان چند اثر نمایشی در تماشاخانه انتظامی نکنم. در صحنه پردازی و نورپردازی نمایش از رئالیسم فاصله گرفتیم و از نشانه ها و المان ها بهره بردیم اما بازی ها به شکل رئالیستی انجام می شود. در ساخت موسیقی نیز از تم موسیقی های قدیمی و فیلم های قبل از انقلاب استفاده شده است.

وی در پایان صحبت هایش درباره کارگردانی و بازی در این نمایش به شکل همزمان توضیح داد: من در درجه اول خودم را بازیگر می دانم اما بازیگری و کارگردانی همزمان این نمایش به دلیل اشرافی بود که روی متن و کارگردانی داشتم به همین جهت می دانستم که از عهده کار بر می آیم. همچنین معتقدم وقتی یک کارگردان متنی را از یک نویسنده دیگر به صحنه می برد در اجرا حداقل ۲۰ درصد از متن طبق سلیقه و خواست کارگردان تغییر می کند و یک بازیگر هم ۲۰ درصد دیگر از متن را از آن خود می کند پس بازیگری و کارگردانی همزمان در یک نمایش باعث می شود دیدگاه ها به یکدیگر نزدیک تر شود و قدرت انتقال بیشتری وجود داشته باشد.

نمایش «آخرین بازی» به کارگردانی سهیل ساعی تا ۲۸ آذر در سالن انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه می رود.

آهنگسازی این نمایش به عهده آرش عزیزی، طراحی گریم به عهده تینا بخشی، طراحی لباس به عهده سمانه احمدی مطلق و طراحی پوستر این نمایش را محمد مساوات انجام داده است.

بهناز جعفری، میکائیل شهرستانی، میرنادر مظلومی و سیامک صفری به عنوان صداپیشه با نمایش «آخرین بازی» همکاری کرده اند.

«آخرین بازی» با بازی هومن رستگار، محمد حسین اثنی عشری و سهیل ساعی هر روز به غیر از شنبه ها ساعت ۱۸ به صحنه می رود.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »