ماجرای تردید یک شمر/ تعزیه ای که ۲۷ سال به پایان نرسید

به گزارش هنردستان: محمد قاسم پور کارگردان مستند «صحنه آخر» بیان کرد این اثر داستان درباره اجرای ۲۷ ساله یک تعزیه و تردید شمر خوان این تعزیه برای اجرای صحنه قتلگاه است.

محمد قاسم پور کارگردان مستند «صحنه آخر» که در بخش مسابقه مستند کوتاه یازدهمین جشنواره «سینماحقیقت» حضور دارد اظهار داشت: این مستند ماجرای اجرای یک تعزیه در یکی از محله های شهر اهواز است که تا امروز صحنه آخر این تعزیه یعنی بریدن سر امام حسین (ع) در آن اتفاق نیافتاده است. یعنی هر بار که تعزیه به این صحنه می رسد، مردم شروع به سینه زنی و عزاداری می کنند و این اتفاق در صحنه قتلگاه رخ نمی دهد.

وی ادامه داد: داستان از جایی شروع می شود که عده ای از هیات امنا تصمیم می گیرند تا هر طور شده است صحنه مربوط به قتل امام حسین (ع) را اجرا کنند و عده ای دیگر نیز معتقد هستند که لزومی ندارد این صحنه حتما اجرا شود. در چنین شرایطی کنش و واکنشی بین این ۲ گروه شکل می گیرد که خط دراماتیک مستند را رقم می زند.

این کارگردان بیان کرد: داستان و اتفاقات این مستند با شخصیت «شمر» پیش می رود. به این معنا که ایفاگر نقش «شمر» در این تعزیه به دلیل اینکه از او می خواهند کاری انجام دهد که تا به حال انجام نداده است، بسیار مردد است. این درحالی است که بازی در نقش «شمر» برای این فرد حتی بدون به تصویر کشیدن قتلگاه پیامدهایی داشته است.

قاسم پور با اشاره به اینکه در طول داستان شاهد یک «شمر» مردد و خسته از استرس هستیم، توضیح داد: این تعزیه نزدیک به ۲۷ سال است که در اهواز برگزار می شود و مجریان این تعزیه تصمیم می گیرند تا این تعزیه تا پایان اجرا شود، در واقع می توان بیان کرد که عوامل برگزاری این تعزیه می خواهند ثابت کنند که می توانند تعزیه را تا پایان اجرا کنند.

قاسم پور با بیان اینکه تاثیر هنر نمایش بر عقیده مردم سبب شده است تا امروز تعزیه مورد نظر تا آخر اجرا نشود، گفت: می توان گفت مردم با دیدن این تعزیه به قدری درگیر صحنه های آن می شوند که اجازه نمی دهند صحنه قتلگاه اجرا شود. این تعزیه از صبح عاشورا تا ظهر عاشورا طول می کشد و همه مردم و تماشاگران خواسته یا ناخواسته به طور کامل درگیر آن می شوند.

وی توضیح داد: ما در این مستند با یعقوب ایفاگر نقش «شمر»، از زمان تمرین برای تعزیه و زندگی شخصی وی همراه هستیم. باید به این مساله اشاره کنم که پیش از این چندین بار تصمیم گرفته شده بود که تعزیه تا آخر اجرا شود، اما امسال برنامه های جدی تری برای اجرای تعزیه تا پایان آن در دست دارند.

این هنرمند تاکید کرد: یعقوب برای اجرای این تعزیه بسیار تحت فشار است و هر سال این استرس را برای اجرا شدن این صحنه را پشت سرمی گذارد. این فرد کاملا نسبت به اجرا شدن «صحنه آخر» تردید دارد و نمی داند چگونه باید این مساله را پشت سر بگذارد.

قاسم پور با بیان اینکه مستند «صحنه آخر» به مدت ۴۱ دقیقه ساخته شده است، گفت: ساخت این مستند نزدیک به ۲ سال طول کشیده است و در طول ساخت این مستند مخاطب متوجه می شود که یعقوب با بازی نقش شمر، از لحاظ روانشناسی دچار تغییراتی شده است و حتی وی اقرار می کند که در طول محرم نمی تواند با کسی مهربان باشد.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »