نمایش آثار «طراح ستاره دار» در گالری «آ»

هنردستان: گالری «آ» در تازه ترین نمایشگاه خود آثار زنده یاد آراپیک باغدارساریان را به نمایش می گذارد.

به گزارش هنردستان، گالری «آ» در تازه ترین پروژه خود با عنوان « طراح ستاره دار» فرصتی فراهم آورده تا بسیاری آثار به جا مانده از آراپیک باغدارساریان در معرض دید عموم قرار داده شود. 

 

این نمایشگاه به کوشش امیر اثباتی، آرش تنهایی و امیر سقراطی تلاش می­ کند بخش هایی از زندگی چند وجهی آراپیک باغداساریان را نمایش دهد. کاریکاتورهای آراپیک که با نام مستعار پطروس کارامیان چاپ می شدند. طراحی ها، پوسترها، کتاب هایی که توسط وی ترجمه و منتشر شده است و انیمیشن های «گرفتار» و «وزنه بردار» از جمله آثاری هستند که در این نمایشگاه به نمایش در می آید. همچنین آثاری به یاد آراپیک که توسط امیر اثباتی، مصطفی اسداللهی، محمدعلی بنی اسدی، ابراهیم حقیقی، علی خسروی، مصطفی رمضانی، جمشید سماواتیان، داوود شهیدی، کیومرث کیاست، نعمت لاله ای، علی اصغر محتاج، مهنوش مشیری، معصومه مظفری و مسعود مهرابی خلق شده اند نیز در این کارنما به نمایش در می آید. 

رویین پاک باز در دایره المعارف هنر درباره آراپیک باغداساریان می نویسد: تنها ۴۶ سال زندگی کرد. او در زمان خود، چنان‌که باید شناخته نشد. او در زمینه‌های مصورسازی و طراحی کتاب، نقاشی متحرک، پوستر، و هنر تبلیغات فعالیت می‌کرد؛ ولی بیشتر به طنزنگاری و کاریکاتور علاقه داشت. او طنز سیاه را وسیله‌ای مناسب برای بیان انسان‌دوستی و حساسیت‌های اجتماعی خود یافت. در این زمینه، شیوه‌های استادان طنزنگار قدیم و جدید را می‌آزمود؛ و بیش از هر چیز به تأثیر اجتماعیِ تصویرهایش اهمیت می‌داد.

علاوه بر بخش های یاد شده مستندی درباره او به نام «ستاره دور اما روشن» به کارگردانی مرتضا آکوچکیان و شماره دو «آنگاه» ویژه (کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)، در هفته‌ دوم این نمایشگاه رونمایی خواهند شد. 

نمایشگاه «طراح ستاره دار» (با همراهی مجله آنگاه، قاب هفت و مجتمع چاپ  دیجیتال کوفا) از بیست و نهم بهمن ماه تا ده اسفند ماه ۱۳۹۵در گالری « آ » برپا خواهد بود. 

علاقه مندان می توانند برای  بازدید از این رویداد به جز روزهای شنبه از ساعت شانزده تا بیست به خیابان کریم خان زند، ابتدای شهید عضدی (آبان جنوبی)، کوچه ارشد، پلاک هفت، گالری «آ» مراجعه کنند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گفت‌وگو با «فاطمه رضایی»،گرافیستی که «جشن‌های ایرانی» را به خانه هنرمندان آورد

جشن‌های ایرانی مظلوم واقع شده‌اند احمدرضا حجارزاده: نمایشگاه «جشن‌های ایرانی» با طراحی‌های «فاطمه رضایی» از 28 اردیبهشت‌ماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران آغاز به

ادامه مطلب »