برای معمای شاه 6 میلیون تومان بیشتر به او ندادند/ همه مَشتی‌های تئاتر و سینما آمده‌اند

هنردستان: مراسم تشییع پیکر کاظم افردنیا؛ صبح امروز سه‌شنبه 12 بهمن؛ از مقابل خانه شماره2 سینما برگزار شد.

 

به گزارش هنردستان؛ کامران ملکی در این مراسم؛ با بیان اینکه این بی‌تابی‌ها برای وداع با یک هنرمند اجتناب‌ناپذیر است؛ گفت: همه ما می‌دانیم که این دلتنگی‌ها وجود دارد اما قطعاً بی‌تابی‌ و دلتنگی ما به مفهوم تمام شدن یک هنرمند نیست چراکه هنرمند هرگز با مرگش تمام نمی‌شود بلکه در آثارش برای ما همیشه و تا ابد زنده است. اگرچه با وجود پیشرفت علم عالمان نتوانسته‌اند مرگ را شکست دهند اما هنرمندان با هنرشان توانستند مرگ را شکست داده و تا ابد باقی بمانند.

 

او ادامه داد: همه مَشتی‌های تئاتر و سینما امروز جمع شده‌اند تا رفیقشان را که همواره رفاقتش را ثابت کرده بود، تشییع کنند. برای ما خیلی سخت است که با یک هنرمند بزرگ وداع کنیم.

در ادامه خسرو امیرصادقی (تهیه‌کننده سینما) با بیان اینکه از منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) برای حضور در این مراسم سپاسگزارم افزود: کاظم عزیز مظلوم واقع شد اگرچه دستمان بسته است و کاری نمی‌شود کرد و هر وقت بخواهیم حرفی بزنیم می‌گویند امروز وقتش نیست پس کی باید گفت و چه وقت باید به درد پیشکسوت رسید. من اهل سیاست نیستم اما اگر دو درصد از همین پول‌هایی که بالا کشیده می‌شود برای رسیدگی به پیشکسوتان هنرمندان بگذاریم خیلی از مشکلاتمان حل می‌شود ولی افسوس که هیچ وقت صدایمان شنیده نمی‌شود و هیچ وقت کاری نمی‌شود.

او با اشاره به آشنایی با افرندنیا از سال 52 ادامه داد: ما با هم خارج از مسئله هنری روابط خانوادگی نیز داشتیم. کاظم بی‌حاشیه و مظلوم بود و اصلاً اهل داد و بیداد و حاشیه‌سازی نبود. او در بدترین شرایط کارش را می‌کرد و به حاشیه‌ای نمی‌پرداخت. متاسفانه کسی که 57 سال در این هنر کار کرد هنوز اجاره‌نشین است و این دردی است که برای خیلی از هنرمندان همچنان بی‌درمان است.

او با بیان اینکه بعضی از دوستان می‌گویند افرند چه می‌کرده، افزود: همه می‌دانیم که در این اواخر افرندنیا سالی 10 میلیون هم کار نمی‌کرد حتی برای همین سریال معمای شاه 6 میلیون تومان بیشتر به او دستمزد ندادند و من امیدوارم با پیگری‌های منوچهر شاهسواری بتوانیم آینده بهتری را برای هنرمندان پیشکسوت رقم بزنیم.

سپس مهدی میامی با بیان اینکه یک آدم مهربان و دوستی عزیز از بین ما رفت، گفت: از سال 57 با او آشنا شدم و از او درس تئاتر گرفتم نمی‌شود درباره این دوست به راحتی صحبت کرد. ما اگر یک روز یک بشکه نفت کمتر بفروشیم کلی اعتراض می‌کنیم اما هنرمندان‌مان را به راحتی از دست می‌دهیم چطور می‌شود در این شرایط صحبت کرد.

او ادامه داد: متاسفانه هنرمندان ما عمدا به کنار گذاشته می‌شوند و قدر هنرمندان با ارزش‌مان را نمی‌دانیم و نمی‌دانیم چه چیزی داریم ما با هنر سینما و نمایش می‌توانیم دنیا را فتح  کنیم.

در ادامه منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) با بیان اینکه قطعا با تسلیت به خانواده افرندنیا،‌ گفت: متاسفانه  بخش اعظمی از بچه‌های سینما در شرایط سخت کار می‌کنند قطعا حق‌ این افراد بیش از این است و همه ما موظف هستیم  با دست، قلم و بیان‌مان نیازی که به‌طور واقعی برای این افراد است مطالبه کنیم و حق بر زمین مانده این عزیزان را بخواهیم.

او خطاب به وزیر ارشاد گفت: از همین جا به دکتر صالحی‌امیری؛ وزیر محترم ارشاد؛ می‌گویم ما همه مشکلات سینما در تولید و توزیع و نمایش را حل می‌کنیم چراکه علم و تخصص این کار  را داریم و با قوانین این کشور نیز آشنا هستیم اما شما باقیات و صالحاتی را از خود بجا بگذارید و برای تامین نیازها و امور رفاهی و معیشت و بیکاری و بهبود شرایط همکاران من در سینما ی ایران تلاش کنید.

مدیرعامل خانه سینما افزود: ما نیز در خانه سینما این را وظیفه خود می‌دانیم تا همکارانمان با احترام و عزت زندگی کنند و با عزت تشییع شوند البته در مراسم تشییع همکاران سینمایی ما همیشه سنگ تمام می‌گذارند و دست‌مریزاد دارند.

 

منبع: خبرگزاری ایلنا

امتیاز دهید