جشن تصویر سال به گام چهاردهم رسید/ تحول در بخش مولتی‌مدیا

هنردستان: سیف الله صمدیان دبیر جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر بخش‌ها و رویکردهای این رویدادهای هنری را تشریح کرد.

به گزارش هنردستان، سیف الله صمدیان دبیر جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر صبح امروز ۲۷ بهمن در نشست خبری چهاردهمین دوره این رویداد با اشاره به فقدان عباس کیارستمی در چهاردهمین دوره رویداد جشن تصویر سال از برپایی بزرگداشتی برای عباس کیارستمی در افتتاحیه جشن تصویر سال در روز یکشنبه یکم اسفند ماه خبر داد.

 

وی در نشست خبری درباره بخش های گرافیک، کاریکاتور و عکس این دوره جشن تصویر سال گفت: این بخش ها هر کدام در دو بخش آزاد و مسابقه که به جوانان زیر ۲۵ سال اختصاص دارد، برگزار می شود و در بخش کاریکاتور و گرافیک بخشی برای مدعوین در نظر گرفته شده است که آثاری از پیشگامان این عرصه را به نمایش می گذاریم.

این هنرمند عکاس گفت: اینکه جشن تصویر سال ۱۴ سال است تداوم دارد اتفاق کوچکی نیست و بدون شک اگر همراهی خانه هنرمندان ایران نبود این رویداد ادامه پیدا نمی کرد. خوشبختانه این مکان با وجود تغییر چهار مدیر در این سال ها رویکرد خود را که کاملا غیر سیاسی است حفظ کرده و در مسیر بسیار درستی حرکت می کند.

وی بیان کرد: ما در این رویداد سعی کردیم به گونه ای حرکت کنیم که به بن بست و یا اختلاف با هنرمندان نرسیم. حتی در مقطعی تعداد آثار رسیده به قدری زیاد شد که سعی کردیم جلوی آن را بگیریم و یک ورودی بسیار ناچیز برای ارسال آثار در نظر گرفتیم. البته هنوز هم تعداد کارهای ارسالی بسیار زیاد است. امسال حدود ۴۰ هزار اثر به دستمان رسید که تفکیک آنها بسیار زمان بر بود ولی به گونه ای کار کردیم که حتی یک فریم هم از زیر دستمان خارج نشود.

صمدیان ادامه داد: کارهایی که امسال در بخش عکس روی دیوار می رود ۵۰۰ اثر در بخش های مختلف است. امیدوارم کسانی که برای دیدن آثار این رویداد می آیند نخواهند در عجله گالری گردی ها به دیدن کارها بیایند و برای دیدن آثار وقت بگذارند. ما سعی کردیم در کنار تعداد بالای آثاری که در این رویداد ارائه می شود نوعی آموزش هم وجود داشته باشد و یک جمع بندی واقعی در حوزه های مختلف ارائه دهیم.

دبیر جشن تصویر سال با بیان اینکه همزمان با اعلام فراخوان این رویداد دو اتفاق غیرمنتظره آن را تحت تاثیر قرار داد، بیان کرد: در زمان فوت آقای رفسنجانی فرصت داشتیم تا مهلت ارائه آثار را به تعویق بیندازیم تا تصاویر این واقعه در جشن تصویر سال حضور داشته باشد. اما درباره حادثه غم انگیز پلاسکو ما اعلام کردیم فقط عکس عکاسان حرفه ای را می پذیریم و عکاسان مطبوعاتی که شبانه روز در این حادثه حضور داشتند در این بخش حضور دارند.می توانم بگویم در کنار ابعاد فاجعه بار حادثه پلاسکو اما در عرصه عکاسی خبری باید ماحصل کار عکاسان از این واقعه را یکی از نقاط عطف عکاسی خبری در سال‌های اخیر به شمار آورد.

صمدیان با اشاره به اینکه در بخش عکاسی پنج بخش عکاسی خبری، مستند اجتماعی، هنر و هنرمند، خلاقه و ورزشی درنظر گرفته شده است، بیان کرد: سعی کردیم جای خالی بی ینال ها را در این سال ها پر کنیم و بدون دخالت در آن رویدادها تصویری جامع از عکاسی کشور ارائه کنیم و به همین منظور بالای ۵۰۰ اثر در این بخش ها انتخاب شده است. همچنین یکی از کارهای ویژه ای که در این سال ها انجام دادیم انتشار شماره های مجله تصویر سال است که در تعداد صفحات زیاد منتشر می شود و آرشیوی جامع و قابل رجوع است.

این فیلمساز اظهار کرد: در بخش عکس داورها اسماعیل عباسی، شادی قدیریان و ابراهیم نوروزی هستند. در بخش عکس ما یک بخش ملی به نام «مادربزرگ و پدربزرگ های ایرانی» هم داریم که جمعه ۶ اسفند در موزه هنرهای ایرانی افتتاح می شود و تا آخر فروردین ماه نیز این بخش نمایشگاهی برپا خواهد بود.

وی در ادامه با توضیح بخش گرافیک (پوستر) این دوره جشن تصویر سال گفت: ما هیچ سالی در بخش گرافیک دخالت نمی کنیم و به طور کامل مطیع سلیقه انجمن طراحان گرافیک ایران هستیم و از زمان مرحوم ممیز تا امروز هیات داوران و انتخاب را هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک به ما اعلام می کنند. امسال نیز طبق اعلام آنها مجید عباسی، علیرضا مصطفی زاده و امرالله فرهادی انتخاب و داوری آثار را به عهده دارد و در این بخش ۱۳۳ اثر به نمایش در می آید.

این هنرمند عکاس درباره بخش کاریکاتور نیز گفت: در بخش کاریکاتور هیات انتخاب و داوری شامل کامبیز درمبخش، هادی حیدری و حسن کریم زاده است. در بخش کاریکاتور به جز دو بخش آزاد و مسابقه یک بخش دیگر هم داریم. ۳۲۰۰ کاریکاتور مطبوعاتی که طی سال در رسانه های مختلف منتشر شده رصد و در نهایت ۱۰۰ اثر از ۵۱ کارتونیست فعال مطبوعاتی انتخاب شده است تا در این بخش به نمایش در بیاید.

صمدیان با بیان اینکه بخش مولتی مدیا نیز امسال به شکل متفاوتی برگزار خواهد شد نیز گفت: ما در فضای بیرونی خانه هنرمندان ایران امکانی فراهم کردیم تا بخش مولتی مدیا نمایش داده شود.

وی در پایان نشست با اشاره به اسپانسرهای این رویداد از بنیاد رسول اف به عنوان اسپانسری که اهدای جوایز را به عهده گرفته نام برد و گفت: ما جایزه جوانان زیر ۲۵ سال را نیز به یاد رسول اف نامگذاری کردیم که هنرمندی چند وجهی بود. انجمن طراحان گرافیک ایران، موزه هنرهای معاصر تهران، انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی و خانه هنرمندان ایران و همکاران من در تصویر سال من را همراهی کردند تا بتوانیم این رویداد را برگزار کنیم. طراحی پوستر این رویداد را نیز مهرداد ذوالنور با اجرای بنیامین شریفی به عهده داشته است.

جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر از یکم تا بیستم اسفند ماه در تمام فضای نمایشگاهی و جانبی خانه هنرمندان ایران برپا می شود.

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز دهید