پنجمین جشنواره نوشتار سینمایی برگزار شد/ یادآوری پرونده کیارستمی

به گزارش هنردستان: پنجمین جشنواره نوشتار سینمایی با دبیری اصغر نعیمی شامگاه دوشنبه چهارم دی ماه برگزار شد و بهترین های این جشن جوایز خود را گرفتند.

شامگاه دوشنبه چهارم دی ماه پنجمین جشنواره نوشتار سینمایی با دبیری اصغر نعیمی در محل هتل انقلاب برگزار شد.

در ابتدای این مراسم اصغر نعیمی دبیر جشنواره با اشاره به اینکه عارضه سلبریتی سالاری جایگاه منتقدان و نویسندگان را تحت تاثیر قرار داده است، بیان کرد: امیدوارم دامن مطبوعات سینمایی و خبرنگاران از هرگونه اتهام پاک باشد، اما در غیاب حمایت های درست این امید دور از دسترس است.

وی افزود: از بین ۳۰۰ اثر رسیده به جشنواره، صدای نسل جدیدی از نویسندگان شنیده شد که می تواند به رسانه اعتبار بخشد.

در ادامه جواد طوسی رییس انجمن منتقدان و نویسندگان بیان کرد: در آستانه برگزاری مجمع عمومی انجمن هستیم و معتقدم این جشن در جهت شناسایی منتقدان و نویسندگان مهجور موثر است.

در ادامه سعید قطبی زاده بیانیه هیات داوران این دوره از جشنواره نوشتار سینمایی را قرائت کرد.

علیرضا رییسیان در ادامه بیان کرد: هیات داوران در بخش نقد، یاداشت، گفتگو و گزارش تلویزیونی هیچ اثری را قابل تقدیر ندانست. وی در ادامه جایزه بهترین برنامه تلویزیونی را به حمید رضا مدقق برای برنامه «شهر فرنگ» از شبکه خبر اهدا کرد.

مدقق در سخنانی بیان کرد: من در این برنامه میزبان نگاه های مختلف بودم و امیدوارم این روند ادامه داشته باشد.

در ادامه مراسم بزرگداشت عبدالله تربیت مترجم سینما با حضور جواد طوسی و هوشنگ گلمکانی برگزار شد.

گلمکانی گفت: آقای تربیت را از ۴۱ سال قبل می شناسم و وی یکی از راهنماهای ما و جزو ستون های مجله فیلم بوده و هستند. او همیشه کم کار است و امیدوارم از امشب به بعد فعال تر شود.

تربیت نیز بیان کرد: خوشحالم انجمن بعد از سال ها به خاطر آورد که نامی از ما ببرد. من هیچگاه خود را جلو نمی انداختم و کار خود را می کردم و خوشحالم که همین کارها نیز با استقبال همراه بوده است. البته کم کاری امروز من شاید برای بی حوصلگی و بالارفتن سن باشد.

در ادامه مراسم اعلام شد که هیات داوران در بخش بهترین سرمقاله هیچ اثری را مناسب ندیده است.

محمود گبرلو جایزه رتبه سوم گزارش سینمایی را به مهرداد فراهانی اهدا کرد.

غلامرضا موسوی جایزه دوم این بخش را به زهرا عزیزمحمدی برای گزارش از پشت صحنه انیمیشن داستان آخر اهدا کرد.

بهمن فرمان آرا جایزه اول بهترین گزارش سینمایی را به مینا اکبری اهدا کرد.

فرمان آرا گفت: امشب قبول کردم که بیایم تا به رییس نظام پزشکی بگویم شما از کوه ما یک کاه ساختید. وزیر بهداشت گفته بود که به زودی گزارش از دلیل مرگ عباس کیارستمی منتشر می کند اما رییس نظام پزشکی گفت که شما از کاه کوه ساختید. ما سعدی سینمایمان را از دست دادیم و این به هیچ وجه کاه نبوده است.

اکبری درباره گزارشش درباره عباس کیارستمی که جایزه کسب کرد، گفت: این گزارش سخت ترین گزارشی بود که نوشتم و اولین گزارشی بود که آرزو داشتم یک نفر به آن پاسخ دهد. چرا سینماگران به دنبال این پرونده نیستند؟ چرا نمی پرسند که چرا خانواده کیارستمی هنوز به دنبال این پرونده هستند.

حبیب رضایی و مسعود نجفی جایزه دوم بهترین ترجمه سینمایی را به بابک کریمی و سعیده طاهری اهدا کردند.

حبیب اسماعیلی و آذر معماریان جایزه اول این بخش ‌را به ارغوان اشتری اهدا کردند. اشتری در سخنانی گفت: خوشحالم جایزه را از هیات داورانی می گیرم که همه جزو اساتید من بودند.

در بخش بهترین مقاله تحلیلی، سروش صحت و جعفر گودرزی جایزه سوم این بخش را به نیوشا صدر اهدا کردند.

جایزه دوم این بخش توسط کامبوزیا پرتوی و عباس یاری به امیرحسین سیادت اهدا شد.

تندیس این بخش توسط محمدعلی سجادی، سیدضیا هاشمی و احمد کامیابی به شاپور شهبازی اهدا شد.  

در ادامه مراسم بزرگداشت مسعود مهرابی برگزار شد. در این بخش آیدین آغداشلو و کیومرث پوراحمد روی صحنه آمدند. کیومرث پوراحمد گفت: رییس جمهور به ما می گوید مشکلات آموزش و پروش را حل کنید. آقای رییس جمهور این حرف را به وزیرت بزن.

آغداشلو نیز درباره مهرابی بیان کرد: مهرابی را از دهه ۵۰ می شناسم و بارها با هم رفاقت کردیم و او همیشه سلام آدم را پاسخ گفته و همیشه از من مراقبت کرده است. اگر قرار باشد با یک صفت از او تعریف کنم شریف ماندن این شخصیت طی این سال ها است.

اصغر نعیمی نیز بیان کرد: مهرابی نحوه زیست روشنفکرانه و هنرمندانه را به من یاد داد.

مهرابی نیز در سخنانی گفت: هیات داوران شجاعانه بیانیه خود را قرائت کرد و دردمندانه خواستار تغییر شرایط نوشتار سینمایی بودند و من نیز این پرسش دا دارم که با نقدهای سفارشی چه کنیم. برای سلامتی نقد و اعتبار آن باید کاری شود.

در ادامه مراسم سیروس  الوند و فرزاد خوشبخت جایزه تندیس گفتگوی سینمایی را به نیما حسنی نسب برای گفتگو با مسعود ده نمکی اهدا کردند.

الوند گفت: این جایزه نشان می دهد می توان با ده نمکی مصاحبه کرد و جایزه گرفت.

جایزه دوم بهترین نقد سینمایی توسط مهران احمدی و سعید قطبی زاده به پوریا ذوالفقاری برای نقد فیلم فروشنده اهدا شد.

 تندیس بهترین نقد سینمایی به یاشار نورایی برای نقد فیلم آرایش غلیظ اهدا شد.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »