شادیانه‌های اقوام در دل پایتخت می‌پیچد/ تقویت اشتراکات فرهنگی

به گزارش هنردستان: گروه موسیقی نواحی «سازینه» در حالی اولین کنسرت رسمی خود را برپا می کند که برگزارکنندگان این برنامه از اجرای متفاوت شادیانه های موسیقی اقوام سخن می‌گویند.

زهرا همتی مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری «فروغ فلق» با اشاره به برگزاری اولین کنسرت رسمی گروه موسیقی «سازینه» بیان کرد: وقت آن رسیده بود که یکی از تخصصی‌ترین و اصیل‌ترین آواهای موسیقی اقوام ایران توسط راویان اصلی موسیقی نواحی برای مخاطبان اجرا شود که خوشبختانه این اتفاق افتاد و روز چهارشنبه ششم دی ماه شاهد اولین اجرای رسمی گروه «سازینه» به سرپرستی پیمان بزرگ‌نیا در تالار وحدت تهران خواهیم بود.

وی ادامه داد: در این کنسرت یک بسته کامل هنری از موسیقی اقوام ایران با دوازده ساز اصیل به علاقه مندان و تماشاگران ارائه می شود. ضمن این که گروه «سازینه» با دعوت از نوازندگان و خنیاگران شناخته شده موسیقی اقوام و قرار دادن آنها در کنار هنرمندان جوان و نخبه تلاش دارد به اجرای اصیل ترین شادیانه ها از بخش‌های مختلف رپرتوار موسیقی اقوام ایران بپردازد.

همتی درباره لزوم پرداختن به اشتراکات فرهنگی بیان کرد: اشتراکات فرهنگی بین اقوام باعث آمیزش موسیقی و ترکیب خرده فرهنگ ها می شود که وقتی روی صحنه به مخاطبان ارایه شود ارزش آن را صدچندان خواهد کرد؛ دغدغه ای که از مدت ها پیش در میان برگزارکنندگان این کنسرت وجود داشته است.

مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری «فروغ فلق» در پایان گفت: موضوع و محور این کنسرت ارایه شادیانه‌های اقوام ایرانی با سازبندی بسیار متفاوت است. در این برنامه سازهایی چون سرنا، نرم نای، سه تار قشقایی، دهل، دایره، له لوا، دوتار، نی انبان و سازهای متنوع دیگر از شرق، غرب، جنوب و شمال ایران در قالب سی ترانه می نوازند.

کنسرت گروه موسیقی «سازینه» به سرپرستی پیمان بزرگ نیا ساعت ۲۱:۳۰ روز چهارشنبه ششم دی در تالار وحدت تهران برگزار می شود.

در این کنسرت محمد ابراهیم عالمی خواننده مازندران، بخشی حسین ولی نژاد خواننده خراسان، کوروش اسدپور خواننده بختیاری، ابراهیم خان کهندل‌پور خواننده قشقایی، صلاح خضری خواننده کردستان، احسان عبدی پور خواننده لرستان، محمود فرضی نژاد خواننده گیلان، عباس رسول زاده خواننده آذربایجان، موسی موسوی خواننده کهگیلویه و بویراحمد، عیسی سلیمیان خواننده  بوشهر بخشی از گروه اجرایی را تشکیل می دهند.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

«منزوی» در گالری خورشید

نمایشگاه گروهی تایپ و پوستر «منزوی» در گالری خورشید برگزار می‌شود. به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی رویداد، نمایشگاه گروهی تایپ و پوستر

ادامه مطلب »