این دست‌ها جهان تو را تغییر می‌دهد

به گزارش هنردستان: رامین اعتمادی بزرگ خصوصیات آثاری که در نمایشگاه «دست‌های من جهان تو را تغییر می‌دهد» به نمایش گذاشته است، تشریح کرد و از هدف و انگیزه‌اش برای خلق این آثار گفت.

رامین اعتمادی بزرگ نقاش و مجسمه‌ساز درباره نمایشگاه جدیدش که اول دی ماه در گالری ثالث افتتاح شده است، گفت: نمایشگاه «دست‌های من جهان تو را تغییر می‌دهد» از مجموعه اسناد تاریخی و قسمت پایانی یک سه‌گانه است که مجموعه اول آن پنج سال پیش به‌نام «ما عشق را رعایت کرده‌ایم» از مجموعه اسناد شخصی و در گالری محسن به نمایش گذاشته شد. دومین مجموعه نیز به‌نام «ویس و رامین» از مجموعه اسناد تاریخی بود که ۲ سال و نیم پیش باز هم در گالری محسن به نمایش گذاشته شد و نمایشگاه «دست‌های من جهان تو را تغییر می‌دهد» بخش سوم تریولوژی این عاشقانه است.

وی ادامه داد: حدود ۲ سال و نیم برای این مجموعه وقت گذاشتم و ۱۷ اثر ساخته شد که ۱۵ اثر آن در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است. این مجسمه‌ها از جنس فایبرگلاس و روی قاب چرم شکل گرفته و تکنیک آنها رئالیستی است. البته در طراحی من تا حدودی ایده خودم را غالب کردم، اما مجسمه‌ها رئالیستی محسوب می‌شود.

اعتمادی با اشاره به اینکه در کارهایی که انجام می‌دهد صنعت‌سازی کرده و بخشی از این صنعت‌سازی را در  آثار نمایشگاه می‌توان مشاهده کرد، توضیح داد: در این نمایشگاه و برای ساخت مجسمه‌ها بازگشتی داشتم به بدن‌هایی که قطعه قطعه هستند و تکه‌ای از آنها انتخاب شده و یادآور  آثار تاریخی در موزه‌هاست که معمولا تکه تکه هستند و همانند پازل بخشی از آنها پیدا شده است.

وی که روی بدن مجسمه‌هایش از اسلیمی و مینیاتور استفاده کرده و همه اینها از عالی‌قاپو اصفهان الهام گرفته است، افزود: در نقش‌هایی که متعلق به مکتب اصفهان و رضا عباسی است، طرح‌ها بیشتر کارهای شخص رضا عباسی و شاگردان اوست که غالبا فاقد امضا است. این آثار در دوره خود برای اولین بار به صورت تک ورقی روی دیوار آمده است.

این مجسمه ساز عنوان کرد: قبل از دوران رضا عباسی معمولا مینیاتور برای جلد کتاب و مجموعه شعر و دیوان سفارش داده می‌شد و هنرمند به صورت انفرادی اثری را طراحی نمی‌کرد. البته رضا عباسی که امروز نقاش بسیار مشهوری است و آثارش در بهترین موزه‌ها و گالری‌ها به معرض نمایش گذاشته می‌شود تا چند دهه پس از مرگش فراموش شده بود که بسیار دردناک است. دردناک‌تر از فراموشی رضا عباسی نقش‌های عالی‌قاپوی اصفهان است که فرسوده شده و از بین رفته‌اند. عالی‌قاپو برای من نقشی است که در عاشقانه هایم به آنها پرداخته ام و این طرح‌ها  نوعی عشق بازی هنرمند روی دیوارهای عالی‌قاپو و مساجد و کاشی‌کاری‌های این مکان تاریخی است که حالا در حال تخریب هستند.

وی که کارش را با مینیاتور شروع و سپس با نقاشی ادامه داده و مجسمه‌ساز شده است، گفت: با ترکیب این سه هنر بازگشتی به گذشته دارم و آثاری که در نمایشگاه «دست‌های من جهان تو را تغییر می‌دهد» می‌بینیم، ترکیب جدیدی است که از یک کار فیگوراتیو مدرن و یک کار کاملا سنتی ایرانی به وجود آمده است.

اعتمادی ضمن تشکر از هنرمندان و مخاطبان نمایشگاه گفت: از نمایشگاه استقبال بسیار خوبی شد و من به واقع شوکه شدم و انتظار چنین استقبالی را از طرف مخاطبان نداشتم. در افتتاحیه نمایشگاه روز بسیار شلوغی داشتیم و برایم جالب بود که خیلی از نویسندگان، هنرمندان و منتقدان در نمایشگاه حضور داشتند. محمود دولت‌آبادی، محمود حسینی‌زاد، رویا تیموریان، مهدی پاکدل و رضا کیانیان  هنرمندانی بودند که از نمایشگاه بازدید کردند و بازخورد بسیار خوبی از این دوستان گرفتم.

وی ادامه داد: آیدین آغداشلو  برای کاتالوگ متنی را نوشته که روی دیوار نمایشگاه هم هست. خانم دکتر صدر، آقای ضیایی و ژان پیر برگودیو هم متن‌هایی را برای این نمایشگاه نوشته‌اند که این نقدها باعث باز شدن لایه‌ها و ارتباط بهتر مخاطبان با آثار می‌شود. کاتالوگ نمایشگاه نیز در روز افتتاحیه توزیع شد که سه مجموعه «ما عشق را رعایت کرده‌ایم»، «ویس و رامین» و  «دست‌های من جهان تو را تغییر می‌دهد» را پوشش می‌داد.

این هنرمند نقاش در مورد فیلمی که توسط اشا صدر ساخته شده و در نمایشگاه به مخاطبان نشان داده می‌شود، گفت: وقتی که نمایشگاه «ویس و رامین» در حال برگزاری بود، اشا صدر به من پیشنهاد داد که چون مردم ایران با روند مجسمه‌سازی آشنایی کامل ندارند از کل پروسه ساخت مجسمه ها فیلمبرداری کند و این فیلم به عنوان سند برای مخاطبان به نمایش گذاشته شود. من به شخصه با این کار موافق نبودم، زیرا هنرمندان بیشتر در خلوت خود کار می‌کنند ولی بالاخره فیلم ساخته و قرار شد که در نمایشگاه نمایش داده شود. اشا صدر فیلم را ساخت و زهره معتمدی تدوین فیلم را انجام داد. در پایان کار وقتی فیلم آماده شد من واقعا آن را دوست داشتم و احساس کردم بخشی از کار است که مخاطب هیچ‌گاه امکان دیدن آن را نداشته است.

وی افزود: بازخورد مخاطبان از این فیلم در نمایشگاه «ویس و رامین» عالی بود و تصمیم گرفتیم برای نمایشگاه «دست‌های من جهان تو را تغییر می‌دهد» هم این فیلم را داشته باشیم و اکنون در نمایشگاه هر دو ویدیو برای مخاطبان پخش می‌شود. فکر می‌کنم دیدن پروسه ساخت این مجسمه‌ها طی ۲ سال و نیم برای مخاطبان جالب باشد.

اعتمادی بزرگ در پایان گفت: ما در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که پر از جنگ و چالش است و همه دنیا دچار خشونت و بی‌مهری شده و بیشتر آثار هنری هم به این سمت رفته است. من تا سال ۹۰ روی آثار اجتماعی مثل کارتن خواب‌ها و در مقطعی نیز روی موضوع شهدای گمنام کار می‌کردم اما از سال ۹۰ احساس کردم که دچار بی‌مهری و فقدان شفقت شده‌ایم و دوست نداشتن‌ها باعث جنگ‌ها شده است. همین امر سبب شد سراغ ریشه اتفاقات بروم و با آثار عاشقانه قصد یادآوری این موضوع را داشتم که دوست داشتن و عشق سخن ما در گذشته بوده است. این روزها عشق و محبت کم شده و این باعث رواج بی‌مهری و جنگ در دنیا شده است. عشق موضوع روز برای من است و یادآور این نکته است که ما باید یکدیگر را دوست داشته باشیم.

این نمایشگاه جمعه ۱ دی از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری ثالث واقع در کریم خان زند بین ایرانشهر و ماهشهر شماره ١٤٨ افتتاح شد و تا تاریخ سیزدهم دی ادامه دارد.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »