صنوف هنری تقویت شوند/ لزوم جلب اعتماد هنرمندان

به گزارش هنردستان: وزیر ارشاد در دیدار با مدیران خانه های سینما، موسیقی و تئاتر تاکید کرد همکاری دولت و اصحاب فرهنگ و هنر برای رسیدن به اهداف دیپلماسی فرهنگی ضروری است.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با مدیران عامل خانه های سینما، موسیقی و تئاتر با تاکید بر ضرورت تعامل و همکاری بین دولت و اصحاب فرهنگ و هنر برای رسیدن به اهداف دیپلماسی فرهنگی، گفت: همه مسایل مرتبط با فرهنگ و هنر باید با همکاری یکدیگر رفع شود.

وی افزود: مزیت نسبی ایران فرهنگ، هنر و تمدن آن است و باید از ظرفیت های آن در داخل و خارج از کشور بهره بگیریم. البته در این زمینه بین آنچه وجود دارد و آنچه که شایسته آن هستیم فاصله وجود دارد.

صالحی در عین حال تصریح کرد: برای عبور از این فاصله نیاز به همکاری دولت و اصحاب فرهنگ و هنر داریم و دغدغه های مشترکی در این زمینه وجود دارد.

وی ادامه داد: کار فرهنگ و هنر کار دستوری، بخش نامه ای و آیین نامه ای نیست بلکه  مسیری است که نیاز به همدلی و همذاتی وجودی خاص دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برای پیشبرد اهداف فرهنگی و هنری کشور نیز نیاز به رویکرد تعامل نهادهای مدنی و صنفی داریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به محورهای مسایل فرهنگی و هنری ادامه داد: اقتصاد فرهنگ و هنر یکی از محورهای اصلی در این زمینه است که هم در حوزه زیرساختی و هم در حوزه رفاهی باید مورد توجه قرار گیرد. در هر دو حوزه مشکلاتی وجود دارد که برای رفع آنها باید تدابیری اندیشید.

وی افزود: تعامل با بخش های بیرونی حوزه فرهنگ و هنر در زمینه اعتمادسازی و استفاده از ظرفیت های آنها محور دیگر در حوزه فرهنگ و هنر است که توجه به آن ضروری است.

صالحی ارتقای نهادهای مدنی حوزه صنوف فرهنگ و هنر را محور دیگر برشمرد و گفت: این ارتقا منجر به مقتدر شدن نهادهای مدنی می شود و کاهش تصدی گری دولت را در پی خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تبیین شیوه تعامل نهادهای مدنی و دولتی محور چهارم در حوزه فرهنگ و هنر است. ما باید به سرعت گفتگو کنیم و صنوف در این مسیر کمک کنند تا اعتمادسازی های پایدار شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: نهادهای دولتی در حال تغییر هستند اما آنچه که اعتماد پایدار ایجاد می کند این است که نهادهای مدیریتی کشور به اصحاب فرهنگ و هنر و صنوف مرتبط به این حوزه اعتماد کنند.

عضو کابینه دوازدهم با تاکید بر عنصر اعتمادسازی ادامه داد: حرکت بر اساس نگاه تعاملی و اعتمادسازی و ظرفیت سازی در فضای فرهنگ و هنر باعث می شود تا با نهادها و وزارتخانه های مختلف خط ارتباطی و تعاملی ایجاد کنیم.                       

وی افزود: در حوزه ظرفیت های بیرونی هم اصناف سینما، تئاتر و موسیقی و معاونان وزارتخانه به دنبال این باشند که در زمینه اعتمادافزایی با چه نهادهایی می توان خط ارتباطی ایجاد کرد و آن را سرعت بخشید.

صالحی با تاکید بر ضرورت وجود نقشه راه بر اساس اولویت ها در بخش های زیرساختی و فوری ادامه داد: تعامل و اقتصاد فرهنگ و هنر را با این نگاه پیش ببریم. اصناف در این زمینه اگر فراگیری بیشتری داشته باشند کار دولت نیز راحت تر می شود و با نگاه همگرایانه تر می توانیم حرکت کنیم.

وی در پایان گفت: با رفع نواقص در نقطه های تعاملی دریچه هایی گشوده می شود. نگاه دولت نیز واگذاری امور به اصناف مرتبط است که موجب کاهش تصدی گری دولت و افزایش و گستردگی اصناف می شود.

امتیاز دهید