طی ۱۸ ماه مجموعه پردیس فرهنگی روایت فتح را خواهیم ساخت

به گزارش هنردستان: مراسم بازگشایی تماشاخانه «سرو» و رونمایی از پوستر شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت، عصر روز چهارشنبه ۶ دی، با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان فرهنگی برگزار شد.

 در ابتدای آیین افتتاحیه تماشاخانه «سرو» امیر نصیربیگی مدیر گروه هنرهای نمایشی بنیاد فرهنگی روایت فتح گفت: امیدوار هستم تماشاخانه «سرو» در راستای توسعه و تحقق عدالت فرهنگی که یکی از بخش‌هایش توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و اماکن فرهنگی هنری و بویژه ساخت سالن‌های تئاتری و تماشاخانه‌خانه‌های مستقل است، بتواند از گروه‌های هنری حمایت‌های لازم را داشته باشد، رسالت خود را ایفا کند و ضمن نقش‌آفرینی موثر، هم‌ردیف با توسعه زیرساختی و گسترش مکان های اجرا بتواند به حوزه نرم‌افزاری و محتوایی هم توجه کند.

وی افزود: امیدوار هستم ما بتوانیم در روزها و سال های آینده اجراهای خوبی از هنرمندان فهیم و جوان تئاتری در کنار پیشکسوتان را شاهد باشیم. همچنین ظرفیت سالن ظرفیتی در کنار مجموعه دانشجویی و برای حمایت از کارهای دانشجویی باشد. دانشجویان سرمایه‌های این کشور محسوب می‌شوند و آینده کشور را در حوزه تئاتر همین تحصیل کردگان تئاتری رقم خواهند زد.

در ادامه این مراسم، احسان محمدحسنی مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح اظهار کرد: این روزها همه ما به خبرهای خوش نیاز داریم و تن رنجور بچه‌های فرهنگ و هنر انقلاب خسته است و هر کس از راه می‌رسد با خبرهای منفی و اینکه من ویرانه تحویل گرفتم و شعارها و سخنرانی سعی می‌کنند دوره مسئولیت شان را بگذرانند. همه ما می‌دانیم هنرمندان دیگر حوصله سمینار و همایش ندارند و حوزه فرهنگ و هنر به تولیدات ناب و فاخر و آثار ارزشمند نیاز دارد.

وی افزود: هنرمندان می‌خواهند کار کنند و در همه رشته‌ها اثر هنری خلق کنند و ما هم اگر بتوانیم کمکی کنیم و موثر باشیم و انرژی خود را خرج این کنیم که پیشکسوتان و جوانان با خلق آثار هنری به روح و فکر خسته مردم کمک کنند موفق هستیم و اگر احساس کردیم کاری از دست مان ساخته نیست بهتر است خودمان محترمانه خداحافظی کنیم و صندلی را خالی کنیم تا اگر کسی می‌تواند بیاید و کاری انجام دهد.

محمدحسنی اظهار کرد: با ورود به مجموعه بنیاد فرهنگی روایت فتح ۲ سال مهلت خواستم تا اگر چوب لای چرخ نرود و اگر بگذارند، نزدیک به ۲۰ سال عقب‌افتادگی روایت فتح را بتوانیم با کمک و تولیدات هنرمندان جبران کنیم. پیش بینی ما این است که اگر ما را از شتاب نیندازند و بتوانیم پشتیبانی‌های لازم را جذب کنیم، اتفاقات خوبی ایجاد کنیم.

مسئولیت بنیاد روایت فتح را در شرایطی تحویل گرفتیم که هم بدهی‌های زیادی داشت و هم جشنواره‌های زیادی دارد، ضمن اینکه می‌خواهیم تولیدات زیادی داشته باشیم و طی ۱۸ ماه مجموعه پردیس فرهنگی روایت فتح را با  ۸ سالن سینمایی، ۲ سالن بلک باکس و سالن تئاتر و نگارخانه‌ها و فروشگاه‌های مورد نیاز در میدان فردوسی افتتاح کنیم و ۲ سال دیگر این خبر خوب را به بچه‌های فرهنگ و هنر بدهیم؛ ضمن اینکه سعی داریم ساخت و سازها از شتاب نیفتدوی عنوان کرد: سال دیگر چهلمین سال انقلاب است و وضعیت بودجه چندان امیدوارکننده نیست و به همین دلیل پچپچه‌های زیادی امروز در مجلس به گوش رسید. وضعیت بودجه در سال آینده بسیار خراب تر است و به همین دلیل ما سال سختی در پیش داریم و می‌دانیم در شرایط این چنینی اولویت دولتمردان، حوزه فرهنگ و هنر نیست و همواره اولویت در سنگ، سیمان، آهن و چوب بوده است و نه در روح و فکر مردم لذا سال آینده سال سختی است. مسئولیت بنیاد روایت فتح را در شرایطی تحویل گرفتیم که هم بدهی‌های زیادی داشت و هم جشنواره‌های زیادی دارد، ضمن اینکه می‌خواهیم تولیدات زیادی داشته باشیم و طی ۱۸ ماه مجموعه پردیس فرهنگی روایت فتح را با  ۸ سالن سینمایی، ۲ سالن بلک باکس و سالن تئاتر و نگارخانه‌ها و فروشگاه‌های مورد نیاز در میدان فردوسی افتتاح کنیم و ۲ سال دیگر این خبر خوب را به بچه‌های فرهنگ و هنر بدهیم؛ ضمن اینکه سعی داریم ساخت و سازها از شتاب نیفتد.

محمدحسنی تاکید کرد: همواره به دوستان یادآوری می‌کنم که نباید به این ساخت و ساز بناها تمرکز کنیم چراکه بسیاری از سالن‌ها توسط نهادها ساخته شده و در حال خاک خوردن است و پولی برای اجرای تئاتر در آنها نیست یا اگر پردیسی ساخته شود و فیلم خوب برایش تولید نکنیم، صرفا میدان را برای آثار زرد باز کرده‌ایم. بنابراین لازم است تا تلاش کنیم و به موازات توسعه زیرساخت‌ها و سالن‌ها از تولیدات خوب نیز حمایت و پشتیبانی جدی کنیم.

وی افزود: در سال آینده که سال سختی برای فرهنگ و هنر خواهد بود تلاش می‌کنیم به بچه‌های این حوزه چندان سخت نگذرد و با تولید پشت تولید بتوانیم پرچم فرهنگ و هنر ناب انقلاب اسلامی را بالا ببریم و در مقابل پدران و مادران شهدا سرمان را بالا بگیریم. امیدوار هستم این سالن با اجرای دانشجویی و خاص بتواند همواره گرم و پرتماشاگر و محکم به کار خود ادامه دهد.

مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در این مراسم گفت: زمانی که تماشاخانه «سرو» احداث شد شاهد این بودیم که بسیاری از نمایش‌های خوب با موضوع دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به صحنه رفتند و فرصت بیشتری برای اجرای عمومی پیدا کردند و در طول ۲ سال نمایش‌هایی را شاهد بودیم که به خوبی عرضه و دیده شدند.

وی ادامه داد: تاثیر راه اندازی تماشاخانه «سرو» را اگر با دقت ببینیم بخصوص با تغییر شکل دوره گذشته جشنواره تئاتر فجر که ورودی آثار بخش مرورش از اجراهای سالیانه بود، متوجه می‌شویم که تعدد بسیار زیادی از آثار با مضامین انقلاب از مسیر اجرا در تماشاخانه «سرو» و تعدادی از تماشاخانه‌های دیگر وارد جشنواره شده‌اند که حاصل سیاستگذاری خوب مدیران بنیاد روایت فتح بود.

وی اظهار کرد: من از جابجایی تماشاخانه «سرو» بسیار نگران بودم و با توجه به تجربیاتی که از دستگاه‌های مختلف دیده ام، گفتم چندان به این امر در بازه زمانی کوتاه امیدوار نیستم اما با دعوت از من برای افتتاحیه تماشاخانه «سرو» در مکانی دیگر و با موقعیتی بهتر، بسیار انرژی گرفتم و این اتفاق را به فال نیک می‌گیرم چراکه با مدیریت جدید احسان محمدحسنی و امیر نصیربیگی این نمونه اتفاق خوب که به سرعت و با کیفیت و امکانات فنی بهتر انجام شد، بسیار امیدوار کننده است و مطمئن هستم آثار خوبی در تماشاخانه «سرو» اجرا خواهد شد. امیدوار هستم که دوستان تجربیات خوبی را که در تولیدات فیلم و سینما داشته‌اند و با نگاه حرفه‌ای‌تر وارد حوزه تولید و اجرا شدند هم این اتفاق را دراجرای تئاتر درنظر داشته باشند به طوریکه شاهد اتفاقات و تولیدات حرفه‌ای تئاتر باشیم.

شفیعی افزود: از نصیربیگی و مدیران این مجموعه می‌خواهم تا تلاش کنند و برنامه شش ماهه و یکساله برای اجراهای تماشاخانه اعلام کنند. با توجه به ورود گروه‌های حرفه‌ای به حوزه تولید و اجرای آثار دفاع مقدس و انقلابی امیدوار هستم که تماشاخانه «سرو» گروه‌های بیشتری را به تولید این آثار که متناسب با نیاز جامعه و متناسب با نیاز مخاطب امروز است، جذب کند.

در انتهای این مراسم احسان محمدحسنی، حامد سقاییان، یدالله وفاداری، سیاوش طهمورث، نصراله قادری، کریم اکبری مبارکه و دبیر جشنواره تئاتر مقاومت، از پوستر شانزدهمین دوره تئاتر مقاومت رونمایی کردند و بعد از دقایقی نمایش «فیش آباد» به کارگردانی سیروس همتی با نخستین اجرای خود چراغ تماشاخانه «سرو» را روشن کرد.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »