برترین‌های دوسالانه آبرنگ معرفی شدند

به گزارش هنردستان: دوسالانه آبرنگ ایران با روایت رنگ و قلم نقاشان از «باغ ایرانی» در موسسه صبا گشایش یافت.

به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا، دوسالانه آبرنگ ایران که عصر جمعه ۸ دی با حضور استادان و پیشکسوتان نقاشی آبرنگ در نگارخانه خیال این موسسه صبا گشایش یافت جلوه هایی از «باغ ایرانی» را در نگاه نقاشان آبرنگ ایرانی به نمایش گذاشت.

مجموعه ارایه شده شامل ۸۰ اثر است که در سه بخش، ارایه شده است. دربخش نخست، مجموعه ای از آثار آرمان یعقوب پور در قالب اکرولیک و به صورت انفرادی عرضه شده و از فضای سفید بوم برای ترسیم فضای مثبت کار و تاکید بر عناصر طبیعت استفاده شده است. سادگی، صراحت و تاثیرگذاری رنگ های زنده در سطح بوم، ویژگی مشترک آثار این هنرمند در روایت خود از «باغ ایرانی» است.

 در بخش دوم ۱۶ اثر از ۱۶ چهره عرصه نقاشی آبرنگ از جمله سمندریان، وثوق احمدی، آتشزاد، نیکو، مظلومی پور، و … در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

نمایش آثار منتخب هنرمندان جوان که نوجویی، خلاقیت و بیان فردی ویژگی عمده این آثار است بخش سوم نمایشگاه «باغ ایرانی» را شکل می دهد.

در آیین گشایش، ابتدا متنی از دبیر این دوسالانه قرائت شد که با اشاره به اهمیت موضوع «باغ ایرانی» به عنوان محصول پیوند اندیشه و خیال ایرانی با طبیعت و هستی، گزارشی از روند شکل گیری این جشنواره و مراحل انتخاب آثار تا برگزاری آن تشریح شده و بیان نو از «باغ ایرانی»، همراه با خلاقیت و نوآوری، معیار اصلی گزینش نفرات برتر اعلام شده بود.

در ادامه با رای هیات داوران این دوره آرمان یعقوب پور و محمود سمندریان اسامی نفرات برگزیده اعلام و جوایز آنان اهدا شد. مهشید عرب، حمیدرضا سعادتی، ملیکا سادات حسینی، نرگس سعدوندی و آسیه سادات قریشی نفرات برتر این دوره بودند که جوایز و تندیس های خود را دریافت کردند.

احمد مقدسی دبیر دوسالانه آبرنگ ایران نیز با اشاره به اینکه هدف ما گرد هم آوردن همه نگاه ها و سلیقه ها هم در قدرت اجرا و تکنیک کار و هم در دریافت مفهومی بوده است، عنوان کرد: قدرت قلم، ایده های جدید، فضاهای مفهومی یا استعاری از عوامل مهمی بودند که برای گزینش و راه یافتن آثار به نمایشگاه در نظر گرفته بودیم.

وی افزود: هدف ما به هیچ وجه اشاره صرف به طبیعت و ترسیم طبیعت نبود. هر یک از این نقاشان به یکی از اجزا و عناصر طبیعت از حیوانات موجود در طبیعت تا عناصر باغ ایرانی و حتی عناصر انتزاعی پرداخته اند.

همزمان با گشایش نمایشگاه، کتاب آثار این دوره نیز با عنوان «باغ ایرانی» رونمایی و عرضه شد.

«باغ ایرانی» که تجلی مکاشفه معنا و عرصه شکفتن خیال و خلاقیت هنرمند ایرانی در طول قرن ها است این بار در قلم آبرنگ نگاران ایرانی و در شیوه های متفاوت، تا تاریخ ۱۴ دی ماه همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ۱۰ تا ۱۸ میزبان عموم علاقه مندان خواهد بود.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »