«رویای دم صبح» در رتبه‌ی هفتم جهانی یک نشریه

به گزارش هنردستان: نشریه معروف «ویلج وُیس» آمریکا مستند «رویاهای دم صبح» را در رتبه هفتم بهترین آثار سینمایی سال ۲۰۱۷ میلادی قرار داد.

در فهرست نشریه «ویلج ویس» از ۲۵ فیلم برتر سال ۲۰۱۷ به انتخاب «بیلگه اِبیری» منتقد سینمایی ترک تبار آمریکایی، مستند «رویاهای دم صبح» به کارگردانی مهرداد اسکویی بالاتر از فیلم‌های مطرحی چون «پُست» ساخته «استیون اسپیلبرگ»، «بی‌عشق» از «آندری زویاگینتسف»، «اول پدرم را کشتند» از «آنجلینا جولی»، «برو بیرون» از «جردن پیل»، مستند «چهره‌ها مکان‌ها» ساخته «آنیس‌واردا» و فیلم برنده نخل‌طلای «میدان» به کارگردانی «روبن اوستلوند»، جایگاه هفتم را به خود اختصاص داده است.

«منتقد نشریه ویلج وُیس» در توضیح این مستند ایرانی نوشته است: “شاید بزرگترین کشف جشنواره «تروفالس» ۲۰۱۶ مستند «رویاهای دم صبح» ساخته کارگردان ایرانی مهرداد اسکویی بود که درباره یک مرکز نگهداری دختران بزهکار است. در این محیط که بیشتر شبیه یک مرکز توانبخشی است تا یک زندان، بیشتر این دختران برای جرائم مربوط به مواد مخدر حضور دارند اما پویایی واقعی در این مستند حاصل مصاحبه شخصی اسکویی با این دختران است، دخترانی که در قالب این مصاحبه‌ها عمق احساس شرم و از خودبیزاری‌اشان را فاش می‌کنند. کارگردان به هیچ نوع عینیت و یا حذفی تظاهر نمی‌کند و ما در مستند صدای دختران و تعامل کارگردان با آنها را مشاهده می‌کنیم و او حتی برای دختران خرید می‌کند. اسکویی با پنهان نکردن احساس نگرانی و همدلی خود، توجهات را به عدم توازن ذاتی بیننده-سوژه جلب می‌کند. ناگهان ما دیگر تنها در حال تماشا کردن فیلم نیستم بلکه در حال تامل درباره درماندگی خودمان هستیم”.

«رویاهای دم صبح» که پخش بین‌المللی آن را نسرین میرشب برعهده دارد، روایت‌کننده سرگذشت دختران نوجوانی است که در روزهای پایانی سال، برای گرفتن حکم آزادی خود از کانون اصلاح و تربیت انتظار می‌کشند.
کسب جایزه عفو بین‌المللی از جشنواره بین‌المللی فیلم برلین،‌ اعطای جایزه بزرگ جشنواره «ترو فالس» آمریکا به‌ مهرداد اسکویی به عنوان بهترین مستندساز سال ٢٠١٦، دریافت جایزه‌ بزرگ و نیز جایزه بهترین فیلم «الهام‌بخش» از جشنواره «فول فریم» آمریکا از جمله جوایز بین‌المللی مستند «رویاهای دم صبح» است.

 

 

فهرست ۲۵ فیلم برتر سال ۲۰۱۷ میلادی به انتخاب نشریه «ویلج ویس» در زیر آمده است:

۱. «خانواده خوشبخت من» به کارگردانی «نانا اکتیشویلی» و «سیمون گراس»

۲. «دانکرک» به کارگردانی «کریستوفر نولان»

۳. «پس از طوفان» به کارگردانی «هیروکازو کوریدا»

۴. «فارغ‌التحصیلی» به کارگردانی «کریستین مونجیو»

۵. «مادباوند» به کارگردانی «دی ریس»

۶. «شهر گمشده زد» به کارگردانی «جیمز گری»

۷. «رویاهای دم صبح» به کارگردانی مهرداد اسکویی

۸. «پُست» به کارگردانی «استیون اسپیلبرگ»

۹. «بی‌عشق» به کارگردانی «آندری زویاگینتستف»

۱۰. «اول پدرم را کشتند» به کارگردانی «آنجلینا جولی»

۱۱. «مرا به نامت صدا کن» به کارگردانی «لوکا گودانینو»

۱۲. «برو بیرون» به کارگردانی «جردن پیل»

۱۳. «اوکلاهاما سیتی» به کارگردانی «باراک گودمن»

۱۴. «پروژه فلوریدا» به کارگردانی «شین بیکر»

۱۵. «شگفت‌زده» به کارگردانی «تاد هینس»

۱۶. «۱۲۰ تپش در دقیقه» به کارگردانی «روبین کامپیلو»

۱۷. «فلیسیته» به کارگردانی «آلن گومه»

۱۸. «چهره‌ها مکان‌ها» به کارگردانی «آنیس واردا» و «جی.آر»

۱۹. «لوگان» به کارگردانی «جیمز منگولد»

۲۰. «میدان» به کارگردانی «روبن اوستلوند»

۲۱. «خانه» به کارگردانی «آندری جی کوهن»

۲۲. «محوشدگی» به کارگردانی «فاتح آکین»

۲۳. «ماجرای فانتوم» به کارگردانی «پل توماس اندرسون»

۲۴. «کدی» به کارگردانی «کیدا تورون»

۲۵. «یک تزاژدی چادی» به کارگردانی «مهمت-صالح هارون»

مستند «رویاهای دم صبح» پیش از این نیز  از سوی وبسایت سینمایی «متاکریتیک» و با امتیاز 85 از 100، در رتبه سی‌ونهم برترین فیلم‌های سال 2017 قرار گرفته بود

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »