کاظم افرندنیا دوباره روی صحنه جان گرفت

هنردستان: کاظم افرندنیا با نمایش “عشق به دیکتاتورها کمک نمی‌کند” به عنوان آخرین کار هنری خود از صحنه خداحافظی کرد.

 

به گزارش هنردستان، نمایش “عشق به دیکتاتورها کمک نمی‌کند”، اثری متفاوت در فضایی سیاسی و ملتهب است که این روزها در سالن استاد مشایخی به صحنه می رود. نمایشنامه این اثر که درباره گروهی آزادی خواه است و به روند تغییرات افراد آن از مبارزه تا پیروزی می پردازد نوشته آرام محضری است و هانی صالحی آن را کارگردانی کرده است.

 

صالحی در گفت و گویی درباره جوهره و فضای این نمایش گفت: متن این نمایش قصه آدم‌هایی رؤیا گم کرده است که زندگی خود را با شعار پیش می‌برند. آدم‌هایی فراموشکار که وقتی به هدف خود می‌رسند آرمان‌های خود را فراموش می‌کنند. این یک تئاتر قصه‌گوست؛ نقطه قوت نمایش ما به نظر من در همین قصه‌گویی و البته درست قصه گفتن است. ما این متن را سه بار بازنویسی کردیم تا قصه سالم باشد، یعنی شروع، میانه و پایان روشن داشته باشد و روند و سرنوشت شخصیت‌ها کامل  نمایش داده شود.

 

هانی صالحی که تحصیلات خود را در رشته تئاتر در وین به پایان رسانده است پیش از این نمایشنامه “اژدهاک” نوشته بهرام بیضایی را به شکل کنسرت – تئاتر اجرا کرده بود که با استقبال مخاطبان روبرو شد.

 

از نکات جالب توجه این نمایش حضور مرحوم کاظم افرندنیا بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینما و تلویزیون در آن است. صالحی در خصوص همکاری با افرندنیا گفت: من اولین بار آقای افرندنیا را در اجرایی که حدود پانزده سال پیش در تئاتر نصر انجام شد و اقتباسی از داستان “داش آکل” بود دیدم و بازی درخشان ایشان در آن نمایش در ذهنم ماند. چندوقت پیش به طور اتفاقی ایشان را دوباره دیدم و درباره نمایشنامه “عشق به دیکتاتورها کمک نمی‌کند” برای‌شان حرف زدم. به ایشان پیشنهاد بازی در این نمایش را دادم و  آقای افرندنیا با رویی گشاده و حرفه‌ای با من صحبت کردند و در یک نصفه روز متن را خواندند و از قصه خوش‌شان آمد. با وجود همه مشکلاتی که آقای افرندنیا داشت و تئاتر ما از نظر مالی با آن روبرو بود اما ایشان به نمایش ما لطف داشتند و به من گفتند من با قلبم در این نمایش بازی خواهم کرد.

 

همچنین کارگردان نمایش “عشق به دیکتاتورها کمک نمی‌کند” در خصوص این آخرین حضور کاظم افرندنیا روی صحنه افزود: این یک اجرای تلفیقی است و در عین قصه‌گو بودن به لحاظ اجرایی کاری مدرن است. ما در این نمایش از حضور کاظم افرندنیا بهره بردیم و با اینکه ایشان ده روز پیش از اجرای عمومی این نمایش از دنیا رفتند، اما با فیلمهایی که از بازی‌ها و تمرین‌های ایشان داشتیم، توانستیم به اجرایی برسیم که ایشان هم در صحنه حضور داشته باشند و آخرین بازی ایشان روی صحنه تئاتر دیده شود.

 

نمایش “عشق به دیکتاتورها کمک نمی‌کند” تا سوم اسفند ماه هر شب ساعت 20:30 در تماشاخانه استاد مشایخی به صحنه می رود.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گپ‌وگفتی با «سیمین یاوری»، هنرمند تبریزی که نقاشی‌هایش در گالری زرنا روی دیوار رفته است

بدون هنر، زندگی معنایی نخواهد داشت احمدرضا حجارزاده: نخستین نمایشگاه انفرادی «سیمین یاوری»، هنرمند خلاق و مستعد تبریزی، شامل نقاشی‌هایی در سبک آبستره و انتزاعی،

ادامه مطلب »